Aktualności

Podczas sprzedaży materaca straciła pieniądze zamiast je zyskać

Data publikacji 09.04.2024

Niestety kolejna mieszkanka powiatu ostrowskiego padła ofiarą oszustwa,kobieta zamiast zarobić na sprzedaży materaca straciła ponad 16 tyś zł. Niech jej historia będzie przestrogą dla innych.

W sobotę mieszkanka powiatu ostrowskiego zgłosiła oszustwo internetowe. Kobieta zamieściła na internetowej platformie handlowej ogłoszenie o sprzedaży materaca do dziecięcego łóżka. Po zaledwie chwili odezwał się potencjalny kupiec. Kobieta przekazała mu m.in swój nr telefonu i adres e-mail. Następnie otrzymała na skrzynkę pocztową link, który otworzyła. Tam znalazła bank w którym posiada rachunek, po czym zalogowała się do aplikacji swojego banku w telefonie. Wówczas zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika firmy kurierskiej, poinformował ją o problemach w kilku bankach z wykonaniem przelewu środków na zamówienie. Za jego namową kobieta wygenerowała 6 cyfrowe kody. Gdy zauważyła, że pieniądze z jej rachunku bankowego znikają rozmówca zapewniał, że pieniądze zostaną zwrócone. Gdy z rachunku zniknęły praktycznie wszystkie pieniądze, rozmówca rozłączył się. Niestety w ten sposób z rachunku kobiety oraz powiązanego drugiego rachunku sprawcy wypłacili łącznie ponad 16 tyś zł. Gdy kobieta zadzwoniła na infolinię jej banku usłyszała, że praktycznie wszystkie pieniądze wypłacono w bankomacie na terenie stolicy. Sprawę prowadzą policjanci wydziału kryminalnego.
 
Ponownie przypominamy mieszkańcom powiatu ostrowskiego o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas internetowych transakcji. Przede wszystkim "ABSOLUTNIE NIGDY" nie otwieraj linków przesłanych przez obce osoby. To najszybsza metoda do zainstalowania zdalnego pulpitu na komputerze/tel. Kolejny błąd to przekazywanie obcym osobom 6- cyfrowych kodów do autoryzacji transakcji.

asp. Marzena Laczkowska

Powrót na górę strony