Kolejne próby oszustwa na policjanta - Aktualności - KPP w Ostrowi Mazowieckiej

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne próby oszustwa na policjanta

Wczoraj doszło do kolejnych prób oszustwa seniorów metodą na policjanta.

Niestety oszuści nadal próbują oszukać starsze osoby metodą na policjanta. Wczoraj około południa do trzech mieszkanek Ostrowi Mazowieckiej zadzwonił na nr stacjonarne mężczyzna podający się za kuriera informując o przesyłce. Gdy kobiety odmówiły przyjęcia przesyłki wówczas mężczyzna rozłączył się. Po chwili do kobiet zadzwonił drugi mężczyzna podając się za policjanta. Poinformował, że na terenie Ostrowi Mazowieckiej działają oszuści podający się za kuriera. „Fałszywy policjant” prowadzi śledztwo ale potrzebuje pomocy ze strony starszych Pań. Mężczyzna zachęcał do potwierdzenia jego wiarygodności. Polecił aby nie rozłączając się wybrały nr 112, w słuchawce odezwał się głos innego mężczyzny który potwierdził dane „fałszywego policjanta”. Dwie ostrowianki po rozmowie z mężczyzną pod nr 112 rozłączyły się nabierając podejrzeń, że może to być próba oszustwa. Natomiast trzecia ostrowianka po podaniu nr telefonu komórkowego posłuchała instrukcji „fałszywego policjanta” i poszła do banku aby wypłacić żądaną kwotę pieniędzy. Z uwagi na fakt, że nie posiadała takiej kwoty na koncie „fałszywy policjant” polecił aby zaciągnęła kredyt w banku. Kobieta nie uzyskała kredytu z uwagi na niskie dochody.

 

Kolejny raz apelujemy do starszych mieszkańców powiatu ostrowskiego o ostrożność. Oszuści nie rezygnują i nadal próbują wykorzystać starsze osoby.
Nigdy nie podawajmy przez telefon kwot posiadanych oszczędności, które trzymamy w domu lub na koncie. Absolutnie nie wypłacajmy z banku pieniędzy i nie zaciągajmy kredytów na żadanie osoby podającej się za „policjanta”.
Nie ulegajmy presji czasu którą wywierają na nas oszuści.
Pamiętajmy funkcjonariusze Policji ABSOLUTNIE NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy lub zaciągnięcie kredytu.
Jeżeli odbierzemy telefon od policjanta który poinformuje nas o prowadzonych działaniach i poprosi o współpracę będzie to próba oszustwa. Pamiętajmy, że wybierając nr 112 czy 997 należy najpierw prawidłowo rozłączyć się z poprzednim rozmówcą. Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy co dalej robić powiedzmy o dziwnym telefonie komuś z bliskich. Każdy telefon gdy podejrzewamy, że może to być próba oszustwa prosimy zgłaszać na Policję pod nr tel. 29 746 92 00 lub 997 albo 112.
Rozmawiajmy z rodzicami i dziadkami, o osobach, które mogą próbować je wykorzystać do wyłudzenia oszczędności ich życia.
 

 

st.sierż. Marzena Laczkowska

 

Powrót na górę strony