Czterokołowiec lekki to pojazd na który wymagane są uprawnienia
Na drogach powiatu ostrowskiego coraz częściej możemy zauważyć pojazdy typu czterokołowiec lekki. Niestety nie każdy jest świadomy, że do kierowania takim pojazdem wymagane są uprawnienia.
W środę rano policjanci z małkińskiego komisariatu patrolowali Małkinię Małą - Przewóz. Tam policjanci zauważyli kobietę jadącą czterokołowcem lekkim. Policjanci zatrzymali ją do kontroli drogowej. Podczas sprawdzania danych 64-letniej mieszkanki powiatu ostrowskiego policjanci otrzymali informację, że kobieta nie ma wymaganych uprawnień. Policjanci przygotowali dokumentację na podstawie której zostanie złożony wniosek do Sądu o ukaranie.
Ponownie apelujemy do mieszkańców powiatu ostrowskiego o rozsądek. Przed kierowaniem tego typu pojazdem warto sprawdzić w ustawie prawo o ruchu drogowym jakie są wymagane uprawnienia do prowadzenia.
Warto wiedzieć, że:
czterokołowiec – to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza:
a) w przypadku przewozu rzeczy 550 kilogramów;
b) w przypadku przewozu osób 400 kilogramów;
czterokołowiec lekki –to czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kilogramów i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
Pojazdy te poruszając się po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu powinny być sprawne technicznie, zarejestrowane i ubezpieczone w zakresie OC, a kierujący takim pojazdem winien posiadać uprawnienia do kierowania i okazać je podczas ewentualnej kontroli drogowej.
Jeżeli pojazd zarejestrowany jest jako czterokołowiec lekki, to kierujący powinien posiadać prawo jazdy w zakresie kategorii co najmniej AM. Aby ubiegać się o takie „prawko” należy mieć skończone 14 lat, przejść badania lekarskie, ukończyć kurs oraz najważniejsze zdać egzamin i odebrać dokument.
Aby poruszać się czterokołowcem należy mieć uprawnienia w zakresie kategorii B1 lub B.
O prawo jazdy kat. B1 może ubiegać się osoba, która skończyła 16 lat, a 18 lat w przypadku kat B, i spełni warunki wskazane przy kat AM. Ponadto wymienione kategorie ( AM,B1,B) uprawniają do poruszania się motorowerem.
Kolejnym warunkiem, który musimy spełnić aby zgodnie z prawem poruszać się quadem jest używanie kasku ochronnego. Obowiązek ten dotyczy również pasażera takiego pojazdu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pojazd ma zamkniętą zabudowę bądź wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa. (Artykuł 40. 1. Prawa o ruchu drogowym)
Warto pamiętać, że przewożąc dziecko w wieku do 7 lat czterokołowcem nie możemy przekraczać 40km/h. Koleją kwestią dotyczącą ograniczeń jest kategoria dróg. Tak jak zarejestrowanym quadem możemy poruszać się po każdej drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu tak nie możemy nim wjechać na autostrady i drogi ekspresowe.
Kiedy zdecydujemy się na korzystanie z takiego sprzętu, spełnimy wszystkie prawne wymagania w kwestii rejestracji i nabycia uprawnień do jego prowadzenia, kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Z reguły są to szybkie i zwrotne pojazdy, a nieumiejętna technika jazdy może skończyć się wypadkiem.
źródło: KWP zs. w Radomiu
asp. Marzena Laczkowska