Świąteczne zakupy w internecie - bądźmy ostrożni

Data publikacji 09.12.2016

Przed świętami rośnie liczba osób oszukanych na internetowych aukcjach. Ostatnie takie zgłoszenie otrzymaliśmy wczoraj. Bądźmy ostrożni podczas dokonywania tego rodzaju transakcji i przy ich robieniu kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania

W okresie przedświątecznym z uwagi na wygodę i ograniczony czas, coraz więcej zakupów robimy w ,,sklepach wirtualnych”. Wczoraj popołudniu  ostrołęccy policjanci przyjęli zgłoszenie o oszustwie dokonanym w ,,sieci”. Około godziny 14:15 do ostrołęckiej komendy policji zgłosiła się kobieta zawiadamiając o oszustwie podczas robienia zakupów w internecie.  Zawiadamiająca w sierpniu na jednym z portali aukcyjnych kupiła buty za kwotę blisko 200 złotych. Bezpośrednio po dokonaniu transakcji przelała ustaloną kwotę na wskazane przez sprzedającego konto. Sprzedający określił termin otrzymania zamówionej przesyłki od 20 do 40 dni od daty zakupu. Niestety pomimo wpłacenia gotówki do dnia dzisiejszego nie otrzymała zamówionego towaru, ani też zwrotu gotówki.

Jeśli chodzi o zakupy ,, w sieci”, to zawsze powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zadzwonić do takiego sklepu. Podczas tego rodzaju zakupów najbezpieczniejszą forma płatności będzie ,,za pobraniem”.  Znajdując, nawet znaną nam dobrze firmę sprawdźmy dokładnie jej dane, czy np. numer nip, czy numer konta na które mamy przelać gotówkę jest taki sam, jak na oficjalnej stronie danej firmy. Często oszuści podszywają się pod znane marki, czy witryny zmieniając jednak np. numer konta na które ma być przelana gotówka.  

 

 

mł. asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony