NIE OTWIERAJMY DOMOFONÓW OBCYM OSOBOM!

Data publikacji 27.11.2016

Po raz kolejny zwracamy się z apelem o dokładne sprawdzanie osób, których wpuszczamy do naszego bloku, czy domu. Zainstalowane takie urządzenie skutecznie potrafi uniemożliwić dokonanie kradzieży, czy też włamania. Niestety bardzo często otwieramy odruchowo drzwi osobom, których całkowicie nie znamy, lub które hasłowo odpowiadają nam ,,listonosz”, czy też ,,spółdzielnia”. Jeśli mamy wątpliwości co do tożsamości osób odwiedzających nasz blok zadzwońmy na policję, która przyjdzie na miejsce i s

Coraz więcej domów i bloków jest wyposażonych w domofony różnego typu. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że takie urządzenia często stanowią dużą przeszkodę dla osób, które chcą włamać się do naszego domu, czy mieszkania.

Nie możemy zezwalać na wejście do naszego miejsca zamieszkania każdej osobie, która nas o to poprosi. Niestety w wielu przypadkach dzieję się wręcz odwrotnie. Otwieramy domofony obcym osobom czasem bezmyślnie nawet nie pytając ,,kto tam”. Takie zachowanie jest nieodpowiedzialne wobec naszych sąsiadów, których akurat nie ma w domu. Na klatce często są pozostawione np. rowery, wózki dziecięce które właśnie są chronione przez  domofon.

 

Podczas otwierania drzwi obcym osobom, często przedstawiającym się jako listonosze, pracownicy ośrodka pomocy, czy spółdzielni każdorazowo powinniśmy np. wychodząc na klatkę sprawdzić taką osobę, bądź zadzwonić do spółdzielni i zapytać, czy w tym momencie takie pracę są wykonywane. Zapytajmy się osoby jak się nazywa, z jakiej jest spółdzielni i w jakim celu przyszła.

 

Drugim sposobem ,,amatorów cudzej własności” jest wejście do klatki przytrzymując drzwi osobie, która akurat z niej wychodzi. Obserwując taką sytuację zastanówmy się dlaczego obcy Pan, czy Pani jest taka ,,miła” i przytrzymuję nam drzwi akurat w takim momencie kiedy wychodzimy z klatki. Ciesząc się z dobrego wychowania osoby, nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że  być może ten ,,miły Pan”, który przepuścił nas w drzwiach nie przyszedł w odwiedziny do kolegi, tylko okraść nasze, lub sąsiadów mieszkanie.

 

W przypadku kiedy widzimy taką sytuację, po wyjściu z klatki zamknijmy dokładnie drzwi domofonu, a osobę zapytajmy ,, czy Pan tu mieszka? ,,kogoś Pan szuka?” Uczciwa osoba, nie powinna mieć problemu ze znalezieniem odpowiedzi na tak zadane pytanie.

Zwracajmy również uwagę na i podejrzane osoby i samochody, które jeżdżą po naszej okolicy, lub też stoją zaparkowane w rejonie zabudowań naszych lub naszych sąsiadów.

 

 

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości o swoich podejrzeniach poinformujmy policję. Bezpośredni    numer telefonu do dyżurnego ostrołęckich policjantów to 29-760-14-24.

 

mł. asp. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony