Seniorze- nie pozwól się oszukać

Data publikacji 28.11.2016

W trosce o bezpieczeństwo Seniorów ostrołęccy policjanci apelują o rozwagę i ostrzeganie rodziny, czy też znajomych przed zagrożeniem jakim jest oszustwo. Jedna nierozważna, często naciskana pod presją czasu decyzja może przyczynić się do utraty oszczędności naszego życia.

Ponieważ coraz więcej osób słyszało o fałszywych „wnuczkach”, którzy dzwonią do osób starszych i próbują wyłudzić pieniądze na załatwienie pilnej sprawy, to teraz przestępcy modyfikują sposoby oszustwa i ostatnio często działają metodą „na policjanta”. Sposób działania przestępców jest podobny. Cel jest jeden - pieniądze.

 

Do osoby w podeszłym wieku dzwoni osoba, która przedstawia się jako policjant, czy też funkcjonariusz innych służb np. funkcjonariusz CBA. Osoba dzwoniąca informuje, że właśnie prowadzi ,,akcję” przeciwko oszustwom, lub też, że grupa hakerów zaatakowała nasze konto bankowe należące do Seniora i potrzebna jest pilna wyplata gotówki i jej przekazanie. Oczywiście osoba dzwoniąca zapewnia, że tylko po zakończeniu akcji pieniądze zostaną zwrócone. Oszuści cały czas wywierają na Seniorach presję czasu, nie pozwalając tym samym racjonalnie myśleć, dlatego nie podejmujmy  żadnych decyzji w pośpiechu.

 

Chcąc uśpić czujność sprawcy bardzo często  podają fałszywe numery swoich legitymacji służbowych, prosząc nawet o ich dokładne zanotowanie. Niestety tylko po przekazaniu im  pieniędzy kontakt się urywa,  a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary. 

 

Pamiętajmy,  prawdziwy że policjant, czy też funkcjonariusz innych służb nie będzie żądał od nas przekazania jakichkolwiek pieniędzy. Jeśli mamy wątpliwości, że mamy do czynienia z oszustem zakończmy rozmowę i zadzwońmy na Policję. Dzwoniąc powiedzmy dyżurnemu nie tylko numer legitymacji, czy też nazwisko funkcjonariusza który do nas dzwoni, ale zapytajmy także, czy taki funkcjonariusz prowadzi teraz działania w naszym domu.

 

 Pamiętajmy, że funkcjonariusze Policji nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach, zwłaszcza sprawach operacyjnych. Nie  podawajmy obcym  osobom naszych numerów telefonów, ani też pod żadnym pozorem adresu naszego mieszkania. Nie wpuszczajmy do domu nieznanych nam osób. Poprośmy rodzinę o wyposażenie drzwi w wizjer, czyli tak zwanego judasza i blokadę drzwi w postaci łańcucha.

 

Uważajmy na to co podpisujemy

 

Często słyszymy o przedstawicielach różnych firm, którzy pod pretekstem obniżenia rachunków namawiają nas do złożenia podpisów na nowych umowach. Pamiętajmy, że zanim podpiszemy jakiekolwiek dokumenty powinniśmy dokładnie zapoznać się z ich treścią-jeden nieświadomie złożony podpis może mieć dla nas negatywne konsekwencje.

 

Apelujemy do rodzin Seniorów, aby rozmawiali ze swoimi Dziadkami , czy też Babciami o wspomnianych zagrożeniach.

 

 

mł. asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony