Aktualności

Kaskadowy pomiar prędkości na Mazowszu. Płocka drogówka podsumowała działania

Data publikacji 08.07.2024

6 lipca policjanci ruchu drogowego prowadzili na całym Mazowszu działania kontrolno-prewencyjne „Kaskadowy pomiar prędkości”, polegający na prowadzeniu kontroli na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na często niezbyt długim odcinku drogi. Mimo, że nadrzędnym celem działań było egzekwowanie od kierujących przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, policjanci zwracali uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Celem sobotnich działań było ograniczenie zagrożeń wynikających z przekraczania dopuszczalnych prędkości. Do działań wykorzystane były radiowozy oznakowane i nieoznakowane, również wyposażone w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości. Statyczne punkty pomiaru prędkości jak i pomiary prowadzone dynamicznie można  było spotkać przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Policjanci z płockiej drogówki w minioną sobotę (6.07)  skontrolowali blisko 60 kierujących, ujawnili 56 wykroczeń, z których 41 dotyczyło przekroczeń dozwolonej prędkości. Funkcjonariusze nałożyli łącznie 46 mandatów karnych. Najwyższym mandatem mundurowi ukarali 55-letniego kierującego mercedesem, który przekroczył dozwoloną prędkość o 31 km/h. Wysokość kary dotyczyła tzw. recydywy czyli popełnienia wykroczenia tej samej kategorii w ciągu 2 lat od poprzedniego złamania przepisów. Mieszkaniec powiatu płockiego otrzymał mandat w wysokości 1 600 zł oraz 9 punktów karnych.

Poza egzekwowanie od kierujących przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, policjanci zwracali uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem. Wśród najczęstszych z pozostaych wykroczeń  popełnianych przez kierujących było niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa.

Policja apeluje o rozsądek. Brawura i ryzykowne zachowania mogą prowadzić do tragedii. Pamiętajmy, że prędkość należy dostosować nie tylko do oznakowania, ale przede wszystkim do warunków ruchu na drodze.

 

podkom. Monika Jakubowska

Powrót na górę strony