Aktualności

NIE dla telefonu za kierownicą. Płoccy policjanci prowadzą lokalne działania KOMÓRKA

Data publikacji 10.07.2024

Brak skupienia i rozproszona uwaga, to tylko niektóre z konsekwencji używania telefonu podczas prowadzenia pojazdu. Policjanci z płockiej drogówki prowadzą dziś działania "Komórka". Działania mają na celu zminimalizowanie zagrożeń w ruchu drogowym powodowanych przez kierujących, którzy w sposób niedozwolony korzystają z telefonu komórkowego podczas jazdy.

Telefon komórkowy przejmuje coraz więcej funkcji innych urządzeń co sprawia, że ciężko się z nim rozstać nawet w samochodzie. Zerkanie na wyświetlacz telefonu powoduje u kierowcy opóźnienie reakcji na występujące zagrożenie. Pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a czy wybieranie numeru telefonu podczas jazdy, powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund. W zależności od tego z jaką prędkością porusza się pojazd, pokonujemy wówczas nawet kilkadziesiąt metrów. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi, stwarzamy realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Dziś (10.07) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego płockiej komendy prowadzą lokalne działania "Komórka", których celem jest zminimalizowanie zagrożeń w ruchu drogowym powodowanych przez kierujących, którzy w sposób niedozwolony korzystają z telefonu komórkowego podczas jazdy.

W przypadku osób, którzy nie są w stanie rozstać się z telefonem podczas jazdy powstały rozwiązania, m.in. zestaw głośnomówiący, który powoduje, że obydwie ręce są do dyspozycji kierowcy i dzięki temu może sprawnie zareagować na sytuację, które mogą zdarzyć się na drodze. Pamiętajmy, ze nie ma tak ważnego telefonu, czy też smsa, aby stał się on przyczyną wypadku.

Chwila naszego zagapienia może kosztować życie!  Policjanci zwracają się z apelem do kierujących o korzystanie z zestawów głośnomówiących podczas jazdy. Przypominamy, że zgodnie z taryfikatorem za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości 500 zł oraz 12 punktów karnych.

podkom Monika Jakubowska

Powrót na górę strony