Aktualności

„SENIORZY A CYBERBEZPIECZEŃSTWO”. Seminarium dla seniorów w Mediatece Książnicy Płockiej

Data publikacji 25.03.2025

Wczoraj, w Mediatece Książnicy Płockiej odbyło się seminarium w ramach kampanii edukacyjnej „Seniorzy a cyberbezpieczeństwo”, zorganizowanej przez Policję we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Inicjatywa ma na celu podniesienie świadomości wśród osób starszych na temat zagrożeń, z którymi mogą się spotkać zarówno w codziennym życiu, jak i w świecie cyfrowym.

Komenda Miejska Policji w Płocku jest realizatorem działań w projekcie „Seniorzy a cyberbezpieczeństwo” dofinansowanym przez Narodowy Bank Polski w ramach edukacji ekonomicznej. W ramach projektu, 24 marca br. płoccy funkcjonariusze z Wydziału Prewencji, zorganizowali seminarium dla seniorów, które odbyło się w Mediatece Książnicy Płockiej.

Uczestników wydarzenia osobiście przywitał I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Płocku, podinsp. Robert Nowakowski. Komenant zaznaczył jak ważna i aktualna jest tematyka ochrony przed zagrożeniami w sieci oraz życzył seniorom owocnych obrad zachęcając do dyskusji z ekspertami w tej dziedzinie.

Podczas spotkania omówione zostały najczęściej stosowane metody oszustw internetowych, sposoby zabezpieczania danych osobowych oraz zagrożenia związane z korzystaniem z bankowości elektronicznej. Zaproszeni eksperci z poszczególnych dziedzin opowiedzieli, jak rozpoznawać fałszywe wiadomości, unikać prób wyłudzeń oraz dbać o bezpieczeństwo swoich finansów w sieci. Spotkanie było również doskonałą okazją aby przypomnieć uczestnikom podtawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Głównym celem projektu „Seniorzy a cyberbezpieczeństwo” jest zwiększenie bezpieczeństwa ekonomicznego seniorów, zwiększenie ich świadomości, rozbudzenie czujności dotyczącej zagrożeń pojawiających się w codziennym obcowaniu z finansami, operacjami finansowymi realizowanymi online za pośrednictwem portali oraz platform sprzedażowych.

Partnerzy wydarzenia:

  • Narodowy Bank Polcki
  • Komenda Wojewódzka Policjizs. w Radomiu
  • Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości Zarząd w Radomiu
  • Państwowy Instytut Badawczy NASK;
  • Europejskie Centrum Konsumenckie Urzęd Ochrony Konkurencji i Kosumentów,
  • Zespół ds. Współpracy z Organami Ścigania Allegro,

Współpraca z powyższymi instytucjami ma na celu wsparcie działań projektowych poprzez udział ekspertów z poszczególnych dziedzin w charakterze prelegentów oraz umożliwienia organizacji wydarzeń na terenie garnizonu mazowieckiego.

Działania w ramach projektu ,,Seniorzy a cyberbezpieczeństwo” pokazują, jak ważna jest edukacja w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego. Dzięki takim inicjatywom starsze osoby mogą unikać zagrożeń i czuć się pewniej w świecie nowoczesnych technologii.

Składamy serdeczne podziękowania dla Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego, Fundacji Dla Bezpieczeństwa, Fundacji Bez Granic, Stowarzyszenia Lepsze Jutro Mazowsza oraz Stowarzyszenia Aktywne Mazowsze, za zaangażowanie i pomoc w organizacji wydarzenia.

Dziękujemy za obecność.

 

 

 

 

 

podkom. Monika Jakubowska

Powrót na górę strony