Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczajmy swoje rowery

Data publikacji 01.08.2018

W Płocku pojawia się co raz więcej kilometrów dróg rowerowych, wielu mieszkańców naszego miasta i powiatu przesiada się z samochodu na rower. Aby jednak w pełni cieszyć się korzystaniem z roweru, należy pamiętać o odpowiednim jego zabezpieczeniu. W czasie sezonu rowerowego, Policja odnotowuje wzrost kradzieży rowerów.

Niezabezpieczony rower, pozostawiony na klatce schodowej lub w miejscu mało uczęszczanym jest bardzo łatwym łupem dla złodzieja. Policjanci przypominają, że aby zminimalizować ryzyko kradzieży swojego jednośladu, każdy rowerzysta powinien pamiętać o trzech podstawowych zasadach i stosować je w praktyce:

- należy zostawiać rower w widocznym miejscu, często uczęszczanym przez inne osoby – rower pozostawiony w takim miejscu nie będzie łatwym łupem dla złodzieja, ponadto w przypadku kradzieży, prawdopodobieństwo że ktoś zapamięta sprawcę, jest znacznie większe. Pozostawienie roweru w miejscu objętym monitoringiem, będzie dodatkowym atutem, gdyż kamery monitoringu mogą zarejestrować fakt ewentualnej kradzieży i sprawcę tej kradzieży.

- pozostawiając rower, należy stosować zabezpieczenia – stosowanie zabezpieczeń, nawet tych najprostszych powoduje, że złodziej musi poświęcić na kradzież dodatkowy czas. Zwiększa to prawdopodobieństwo zauważenia go przez inne osoby. Zabezpieczenia należy stosować nawet wtedy, gdy pozostawiamy nasz jednoślad na chwilę np. przed sklepem.

- nie należy pozostawiać niezabezpieczonych rowerów na klatkach schodowych, nawet tych wyposażonych w domofony - bardzo często sąsiedzi otwierają drzwi domofonu mimowolnie, nie pytając kto chce wejść na klatkę. Takie zachowanie jest oczywiście nieodpowiedzialnie w stosunku do innych mieszkańców, którzy zostawiają na klatkach np. wózki dziecięce, czy też rowery.

Dodatkowo można zrobić fotografię swojego roweru, co w przypadku ewentualnej kradzieży na pewno będzie pomocne w poszukiwaniach.

Płoccy policjanci prowadzą również akcję znakowania rowerów. W tym roku prowadzona ona jest w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Każdy właściciel swojego roweru może go oznakować w Komendzie Miejskiej Policji w Płocku i w Komisariacie Policji w Płocku przy ul. Armii Krajowej 62. Policjanci znakują rowery w:

- każdy  wtorek, w godz. 15.00 – 17.00  

- każdy piątek, w godz. 13.00 – 15.00.

Chcąc oznakować swój rower, trzeba mieć przy sobie dowód osobisty oraz dowód zakupu i kartę gwarancyjną roweru.

Powrót na górę strony