Aktualności

Konferencja naukowa o powołaniu Policji Państwowej

Data publikacji 02.12.2019

W piątek w Państwowej Szkole Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Płocku, odbyła się Konferencja Naukowa pt. ,, Tak rodziła się Niepodległość ”, wpisująca się w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej.

Celem piątkowej konferencji było upamiętnienie wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości, jakie miały miejsce w Płocku a także budowaniem odrodzonego Państwa Polskiego. Tematyka Konferencji Naukowej pt. ,, Tak rodziła się Niepodległość ” ściśle związana była również z dziejami powstawania i funkcjonowania Policji Państwowej.

Konferencje rozpoczął dr Grzegorz Gołębiewski przedstawiając dzieje i zdarzenia historyczne zaistniałe w Płocku w okresie 1918 – 1921. Następnie głos zabrał podinsp. Michał Sokolnicki omawiając powstanie i funkcjonowanie Policji Państwowej na bazie wolnej Odrodzonej Polski z okazji 100. rocznicy jej powołania. Asp. szt. w stanie spoczynku Pan Adam Łaszczewski przedstawił i zobrazował funkcjonowanie Komendy Powiatowej Policji i Komisariatu Policji w Płocku w okresie międzywojennym. O losach płockich policjantów po wybuchu II wojny światowej opowiedział Pan Michał Spirydonow, wnuk policjanta uwięzionego w sowieckiej niewoli.

Gościem konferencji była Pani dr Ewa Kowalska, pracownik Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Naukowej, która w swoim wystąpieniu mówiła o zbrodni katyńskiej i zagładzie polskiej inteligencji. Opowiedziała również o losach policjantów przebywających w obozach specjalnych NKWD.

Komendant Miejski Policji w Płocku mł. insp. Mariusz Kryszkowski wraz z zastępcami nadkom. Markiem Kozaneckim oraz nadkom. Robertem Nowakowskim, złożył podziękowania Panu Adamowi Łaszczewskiemu za zaangażowanie podejmowane dla upamiętnienia historii, tradycji i etosu Policji Państwowej II Rzeczpospolitej Polskiej.

Na zakończenie konferencji asp. szt. w stanie spoczynku Pan Adam Łaszczewski nawiązał jeszcze raz do losów płockiej Policji okresu międzywojennego, które opisał w książce swojego autorstwa pt. ,, Płocka policja okresu międzywojennego”.

Podczas konferencji wręczone zostały wyróżnienia a także odznaczenia Zarządu Głównego i Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.

Konferencje naukową zakończył doskonały występ Zespołu Tańca Ludowego Masovia PW Płock.

 

 

  • Wystąpienie asp. szt. w stanie spoczynku Pana Adama Łaszczewskiego
  • O Odrodzonej Polsce i dziejach historycznych dr Grzegorz Gołębiewski
  • Wystąpienie podinsp. Michał Sokolnicki o powstaniu i funkcjonaowaniu Policji Państwowej
  • Wystąpienie asp. szt. w stanie spoczynku Pana Adama Łaszczewskiego o Policji w Płocku w okresie międzywojennym
  • Występienie dr Ewy Kowalskiej o zagładzie polskiej onteligencji i obozach NKWD
  • O losach płockich policjantów po wybuchu II wojny światowej opowiadał Pan Michał Spirydonow
  • Podziękowania mł. insp. Mariusza Kryszkowskiego dla Pana Adama Łaszczewskiego za zaangażowanie podejmowane dla upamiętnienia historii, tradycji i etosu Policji Państwowej II Rzeczpospolitej Polskiej
  • Odznaczenia Zarządu Głównego i Wojewódzkiego NSZZ Policjantów
  • Odznaczenia Zarządu Głównego i Wojewódzkiego NSZZ Policjantów
  • Występ Zespołu Tańca Ludowego Masovia PW Płock
  • Występ Zespołu Tańca Ludowego Masovia PW Płock
Powrót na górę strony