Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Alkohol za kierownicą

Data publikacji 30.01.2017

Podczas minionego weekendu płoccy policjanci ujawnili i zatrzymali troje nietrzeźwych kierowców. Fakty prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwym, mimo wielu apeli oraz dotkliwych kar są nadal ujawniane przez policjantów. Kierowcy powinni jednak mieć świadomość, że decydując się na kierowanie w stanie nietrzeźwym, dobrowolnie godzą się na popełnienie przestępstwa i na wszelkie konsekwencje z tym związane.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym jest przestępstwem, które zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności oraz odebraniem prawa jazdy na czas nie krótszy niż 3 lata. Osoba, która dopuściła się takiego przestępstwa jest przestępcą i figuruje w Krajowym Rejestrze Karnym, co może być uciążliwe dla poszukujących pracy. Potencjalni pracodawcy bardzo często żądają od kandydatów zaświadczenia o niekaralności. Zaświadczenie o niekaralności jest konieczne w przypadku, gdy osoba chce pracować w zawodzie, gdzie jednym z warunków jest niekaralność, (taki warunek stawiany jest np. kandydatom do służby w Policji). Każdy kto figuruje w Krajowym Rejestrze Karnym, będzie miał tę informację zapisaną w zaświadczeniu z KRK.

Nietrzeźwy kierowca to również potencjalny zabójca. Każdy kierowca wie, że na drodze dochodzi do różnych nieprzewidywalnych sytuacji i czasami tylko od refleksu kierowcy zależy, czy dojdzie do zdarzenia drogowego czy też nie. Alkohol nawet w niewielkich ilościach działa na organizm w większym lub mniejszym stopniu. Mając świadomość, że czasami ułamki sekund decydują o tym, czy dojdzie do zdarzenia czy też nie, powinniśmy sobie uświadomić również to, że nawet niewielka ilość alkoholu w naszym organizmie może spowolnić naszą reakcję na zaistniałą sytuację na drodze i wtedy zabraknie właśnie tych ułamków sekund. W takich przypadkach dochodzi do zdarzeń drogowych, w tym również tych najtragiczniejszych.

Pamiętajmy zatem o tym, że prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu, to duże ryzyko, które można porównać tylko do „Rosyjskiej ruletki”.  Jest to bardzo niebezpieczne i nieodpowiedzialne zachowanie, które może skończyć się śmiercią. (K)

Powrót na górę strony