Aktualności

Rozmawiali o odpowiedzialności prawnej nieletnich

Data publikacji 16.04.2021

Czyny karalne, odpowiedzialność prawna nieletnich to tematy, które omówiła wczoraj podczas spotkania online z rodzicami uczniów Zespołu Szkół im. S. Staszica w Gąbinie, policjantka z Wydziału Prewencji płockiej komendy. To kolejne już spotkanie online zrealizowane przez płocką policję dla edukacji zarówno młodzieży jak i dorosłych, w bardzo ważnych tematach dotyczących nieletnich i ich odpowiedzialności karnej za czyny karalne.

Uczestnicy wczorajszego spotkania online, a byli nimi rodzice uczniów Zespołu Szkół im. S.Staszica w Gąbinie, dowiedzieli się jak klasyfikowane są różne działania nieletnich naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. Policjantka z Wydziału Prewencji płockiej komendy poinformowała rodziców co to jest demoralizacja przedstawiając jednocześnie jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej.

Dla nieobecnych przypominamy, że w odniesieniu do osób poniżej 13. roku odpowiedzialność prawną za czyny dziecka ponoszą rodzice. W przedziale 13–17 lat w grę wchodzi odpowiedzialność za czyny karalne (przestępstwa oraz niektóre wykroczenia) według przepisów ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich. Po ukończeniu 17 lat mamy do czynienia z normalną odpowiedzialnością karną, z tym że zgodnie z art. 10 § 4 Kodeksu karnego (k.k.) „w stosunku do sprawcy, który popełnił występek po ukończeniu lat 17, lecz przed ukończeniem lat 18, sąd zamiast kary stosuje środki wychowawcze, lecznicze albo poprawcze przewidziane dla nieletnich, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają”.

Zgodnie z art. 5 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, wobec nieletniego mogą być stosowane środki wychowawcze oraz środek poprawczy w postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym. Kara może być orzeczona tylko w wypadkach przewidzianych prawem, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego.

Co do zasady, nieletni odpowiada przed sądem rodzinnym.

Powrót na górę strony