Aktualności

Kierowco „trzymaj się” prawego pasa ruchu

Data publikacji 09.09.2021

Choć każdy kierowca powinien wiedzieć, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny, to już ze stosowaniem się do tego przepisu kierowcy mają na bakier. Takie sytuacje wpływają na zdenerwowanie innych użytkowników drogi a wykonywane przez nich wtedy manewry nie wpływają na bezpieczną jazdę. Płoccy policjanci przypominają o obowiązującym przepisie wynikającym z art. 16 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym i zapowiadają kontrole w zakresie jego przestrzegania.

art. 16 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym zobowiązuje kierowców do jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Niestety nie zawsze zmotoryzowani użytkownicy dróg pamiętają o tym obowiązku. Często na jezdniach jednokierunkowych o kilku pasach ruchu spotykamy kierujących, którzy pomimo tego, że prawy pas ruchu jest wolny, konsekwentnie przez długi czas kontynuują jazdę pozostałymi pasami ruchu. Takie zachowanie jest sprzeczne z zapisami ustawy. Lewy pas ruchu powinien służyć kierowcom do wykonywania manewru wyprzedzania, po którego zakończeniu należy zjechać do prawej krawędzi jezdni. Ignorowanie przepisu w znacznym stopniu ogranicza, spowalnia i często tamuje ruch, jednocześnie zmuszając innych kierowców do konieczności podejmowania ryzykownych działań

Płoccy policjanci przypominają o obowiązującym przepisie i zapowiadają kontrole. Jednocześnie przypominają, że poruszanie się lewym pasem ruchu, gdy prawy pas jest wolny, skutkować może mandatem w kwocie do 500 zł i 2 punktami karnymi.

Poniżej fragment wykroczenia uwiecznionego okiem policyjnego videorejestratora, którego autor konsekwentnie przez długi czas kontynuuje jazdę lewym pasem. Kierowca za to wykroczenie został ukarany mandatem karnym.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 17.07 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony