Rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie
Wczoraj w Komendzie Miejskiej Policji w Płocku odbyło się spotkanie, podczas którego policjanci, przedstawiciele MOPS oraz Pełnomocnik Prezydenta Płocka ds. Organizacji Pozarządowych rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie.
Zagrożenia czyhające na osoby starsze są cały czas bardzo aktualne. Przestępcy wykorzystując często nieporadność seniorów we współczesnym świecie, ich łatwowierność i ufność oraz nieznajomość nowinek technicznych, dopuszczają się wszelkiego rodzaju oszustw, w wyniku których seniorzy tracą pieniądze i kosztowności gromadzone niejednokrotnie przez większość swojego życia. Seniorzy, którzy stają się ofiarami oszusta, bardzo często nie potrafią się z tym pogodzić, strata swoich oszczędności jest dla nich bardzo dużym wstrząsem psychicznym, który odciska w psychice niekorzystne piętno powodując nie tylko negatywne zmiany w zachowaniu, ale również niejednokrotnie prowadzi do wystąpienia załamania zdrowia. Dlatego też, wszyscy musimy dbać o bezpieczeństwo naszych seniorów.
Policja podejmuje szereg działań mających na celu dbałość o to bezpieczeństwo. Jednym z takich działań płockich policjantów, jest projekt kampanii opracowany wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Płocku „Bezpieczny Senior”. W ramach Kampanii realizowany będzie również projekt pod nazwą „Zadbaj o własne bezpieczeństwo – nie daj się oszukać”. Autorkami tego projektu są specjalistki z Zespołu Pracy Socjalnej nr 2 w Płocku.
Wczoraj w Komendzie Miejskiej Policji w Płocku odbyło się spotkanie przedstawicieli instytucji uczestniczących w Kampanii z płockimi seniorami. Na spotkaniu przybliżono seniorom Kampanię, która oficjalnie wystartuje w połowie maja, jednak już teraz prowadzone są działania, których celem jest dotarcie z treściami profilaktycznymi do możliwie jak największej rzeszy seniorów – również tych, którzy na co dzień nie opuszczają swoich mieszkań. W tym celu realizatorzy Kampanii nawiązali również współpracę z Diecezją Płocką.
Wczorajsze spotkanie było także swego rodzaju spotkaniem roboczym, podczas którego nie tylko przybliżano całą Kampanię, ale również zbierano propozycje działań, które według uczestników mogłyby przyczynić się do powodzenia Kampanii.
Oczywiście jednym z punktów spotkania była prelekcja poświęcona metodzie oszustwa „Na wnuczka”. Seniorzy zostali zapoznani z aplikacją „Moja komenda”, umożliwiającą uzyskanie bardzo szybkiej informacji na temat dzielnicowych oraz jednostek Policji w całym kraju. Pani Kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Płocku omówiła zagadnienie dotyczące przemocy, jakiej doznają osoby starsze. W ramach Kampanii zagadnienie przemocy fizycznej i ekonomicznej stosowanej wobec osób starszych będzie bardzo ważnym punktem, ponieważ wielu seniorów, w zaciszu swoich czterech ścian właśnie tego rodzaju przemocy doświadcza bardzo często. Ważne zatem jest, aby ofiary przemocy miały świadomość tego, że nie muszą się godzić na takie traktowanie.
Zainteresowanie seniorów sprawami związanymi ze współczesnymi zagrożeniami było bardzo duże, seniorzy chętnie dyskutowali na temat zasad bezpieczeństwa oraz metod zabezpieczenia się przed zagrożeniami. Wczorajsze spotkanie pokazało, że bezpośredni kontakt policjantów oraz przedstawicieli instytucji dbających o bezpieczeństwo osób starszych, jest najlepszym sposobem na przekazywanie seniorom treści profilaktycznych dotyczących ich własnego bezpieczeństwa. (K)