Aktualności

Seniorka wrzuciła do kosza swoje oszczędności. Padła ofiarą oszusta działającego metodą "na funkcjonariusza CBŚP"

Data publikacji 07.10.2022

Niczego nie podejrzewając zaufała mężczyźnie, który podawał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji i zgodnie z jego wskazówkami wrzuciła do kosza na śmieci swoje oszczędności. Mowa tu o seniorce, która padła ofiarą oszusta. Ponownie apelujemy o szczególną ostrożność i czujność w kontaktach telefonicznych. Zwracamy się również z prośbą do bliskich seniorów o ciągłe przypominanie i informowanie o tego typu oszustwach i uczulanie seniorów na kontakty z nieznajomymi.

Sposób działa przestępcy był taki sam jak w poprzednich przypadkach oszustw zgłoszonych do płockiej komendy. Wczoraj na telefon stacjonarny seniorki zadzwonił mężczyzna, który podając się za funkcjonariusza CBŚP poinformował, że pieniądze 69-latki są zagrożone. W trakcie rozmowy poprosił, aby płocczanka szybko podała swój numer telefonu komórkowego. Seniorka podała numer. Po chwili ponownie skontaktował się z nią rzekomy funkcjonariusz CBŚP. Podczas rozmowy polecił, aby seniorka udała się do banku i wypłaciła swoje oszczędności, ponieważ są one zagrożone, a w tej chwili policjanci prowadzą akcję, której celem jest schwytanie przestępców.

Niczego nie podejrzewając 69-latka zaufała mężczyźnie, poszła do banku i wypłaciła kilkadziesiąt tysięcy złotych. Cały czas podczas drogi do banku oszust prowadził z kobietą telefoniczną rozmowę, instruując ją co do dalszego postępowania. Po wypłaceniu pieniędzy rzekomy funkcjonariusz polecił, aby seniorka wrzuciła pieniądze do kosza na śmieci i nie odwracała się za siebie. Niestety płocczanka wykonała polecenia oszusta, który zapewniał ją, że po południu skontaktuje się z nią ponownie i zwróci jej oszczędności. Tak się jednak nie stało…

Ponownie apelujemy i przypominamy ! Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

 

podkom. Marta Lewandowska

Powrót na górę strony