Aktualności

Kliknęła w link - straciła pieniądze!

Data publikacji 01.12.2022

26-letnia mieszkanka powiatu płockiego chciała sprzedać meble na jednym z portali społecznościowych. Kliknęła w podesłany przez osobę zainteresowaną kupnem link, który przekierował ją na fałszywą stronę płatności za kody do wysyłki towaru. Chęć zysku uśpiła jej czujność i kobieta finalnie opłaciła 17 kodów, tracąc w ten sposób ponad 4 500 złotych. Zachowaj ostrożność przy transakcjach internetowych!

We wtorek, do płockiej komendy Policji zgłosiła się 26-letnia mieszkanka powiatu płockiego, która została oszukana podczas sprzedaży internetowej. Na jednym z portali społecznościowych kobieta wystawiła na sprzedaż meble. W niedługim czasie skontaktowała się z nią, za pomocą komunikatora osoba, która była zainteresowana zakupem.

W celu finalizacji zamówienia i szybkiej wysyłki na e-maila, o którego adres została poproszona, otrzymała link. Miał on przekierować kobietę do strony płatności za wysyłkę towaru. 26-latka KLIKNĘŁA w link i opłacała kolejno kody do wysyłki. Jednocześnie od oszusta otrzymywała wiadomość zwrotną, że te nie dochodzą, ponieważ szybko tracą ważność. Rozmówca informował, aby opłacała kolejne. Finalnie kobieta, pomimo iż widziała, że na koncie ma coraz mniej pieniędzy, przez kilka dni zrealizowała 17 przelewów, tracąc ponad 4 500 złotych.

Pamiętaj, że chęć zysku może uśpić twoją czujność. Niejednokrotnie okazje internetowe służą wyłącznie wyłudzeniu pieniędzy. Jeżeli chcesz sprzedać albo kupić towar, który cię zainteresował, pod żadnym pozorem nie klikaj w podesłane linki, a transakcje internetowe finalizuj wyłącznie za pośrednictwem portalu sprzedażowego, a nie komunikatorów! Nie podawaj też loginów i haseł do swojej bankowości elektronicznej!

Autor: asp. Krystyna Kowalska

Powrót na górę strony