Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Widzę – jestem widoczny

Data publikacji 28.10.2016

Pod takim hasłem policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Płocku prowadzili wczoraj działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jednym z elementów mającym bezpośrednie przełożenie na to bezpieczeństwo jest właściwy stan oświetlenia pojazdu.

Okres jesienno – zimowy to dla kierowców bardzo trudny czas. Wcześnie zapadający zmrok, mokre liście zalegające często na mokrych jezdniach oraz częste opady i mgły ograniczające widoczność, to zjawiska należące do normalnych w tym okresie. Dodatkowo na przełomie października i listopada na drogach obserwujemy wzmożony ruch pojazdów i pieszych związany ze Świętem Zmarłych.

Podczas tak trudnych warunków drogowych, bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa podróżowania  ma sprawne oświetlenie pojazdów. Kierowcy powinni zadbać o ten element wyposażenia pojazdu, aby podróżując, sami dobrze widzieli ale również, aby nie sprawiali trudności innym kierowcom poprzez wadliwie ustawione lub niepoprawnie działające oświetlenie swojego pojazdu. Poprawnie działające oświetlenie to również mniejsze prawdopodobieństwo potrącenia pieszych, gdyż dobrze wyregulowane światła oraz właściwe żarówki założone w przednich lampach pojazdu, to optymalne oświetlenie drogi przed pojazdem, co umożliwia odpowiednio wczesną reakcję kierowcy i  w konsekwencji bezpieczne ominięcie pieszego.

Dbając o bezpieczeństwo na płockich drogach, policjanci z płockiej drogówki przeprowadzili wczoraj działania „Widzę – jestem widoczny”, które były ukierunkowane na sprawdzenie stanu oświetlenia pojazdów poruszających się po płockich ulicach.  Funkcjonariusze sprawdzali oświetlenie pojazdów za pomocą specjalnego urządzenia diagnostycznego. Niestety w niektórych sprawdzonych pojazdach oświetlenie nie spełniało wymogów określonych w przepisach. W związku z tym funkcjonariusze zatrzymali dowody rejestracyjne tych pojazdów. Już w pierwszej godzinie prowadzonych działań zostało zatrzymanych 6 dowodów. Po dokonaniu regulacji oświetlenia oraz na podstawie zaświadczenia o wykonanym badaniu technicznym kierowcy będą mogli odebrać te dowody rejestracyjne we właściwych dla miejsca zamieszkania wydziałach komunikacji.

Przeprowadzone wczoraj działania miały na celu poprawę stanu oświetlenia pojazdów zwłaszcza teraz, kiedy wielu kierowców będzie podróżowało razem z całymi rodzinami, aby odwiedzić groby najbliższych, które nierzadko znajdują się wiele kilometrów od miejsca zamieszkania. Policjanci apelują do wszystkich kierowców i przypominają, że podróżując pojazdem wyposażonym w sprawne oświetlenie, zmniejsza się ryzyko wypadku drogowego.  (K)

Zainstaluj wtyczkę Flash aby zobaczyć odtwarzacz.
Powrót na górę strony