Aktualności

Bezpieczna droga do szkoły

Data publikacji 01.09.2023

Już za chwilę, po wakacyjnej przerwie dzieci i młodzież wracają do szkół. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w pobliżu placówek oświatowo-wychowawczych, należy spodziewać się większego ruchu samochodów, jak i pieszych. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych w rejonie szkół i przedszkoli, w najbliższych dniach będzie można spotkać policyjne patrole.

Powrót do szkoły, szczególnie po długiej przerwie, to wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale też dla dorosłych. Najmłodsi często zapominają o własnym bezpieczeństwie. Zadbajmy o nie wspólnie. W pierwszych dniach września, policyjne patrole będą pełnić służbę w rejonach szkół i przedszoli. Funkcjinariusze będą zwracać uwagę na prawidłowe poruszanie się pieszych oraz reagować na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego. Policjanci już wkrótce odwiedzą również dzieci w szkołach i przedszkolach. Spotkania będą miały charakter edukacyjny na temat szeroko pojętego bezpieczenstwa, w tym bezpieczeństwa na drogach.

Początek roku to często pośpiech i roztargnienie zarówno dzieci jak i dorosłych. Przypominamy kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Jeśli odwozisz dzieci, młodzież do szkoły pamiętaj o:

- korzystaniu z pasów bezpieczeństwa oraz przewożeniu najmłodszych w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących;

- zatrzymaniu swojego pojazdu w miejscu dozwolonym, aby nie ograniczać widoczności innym kierującym oraz pieszym, którzy przechodzą przez jezdnię;

- zachowaniu bezpieczeństwa podczas wysiadania dziecka z samochodu.

Kierowcy, pamiętajcie o zachowaniu szczególnej ostrożność w rejonach przejść dla pieszych i dostosowaniu prędkość do warunków panujących na drodze.

Piesi, również jesteście zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i  przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, pamiętajcie też, że zabronione jest  wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym na przejściu dla pieszych.

Autor: sierż. szt. Monika Jakubowska

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 34.9 MB)

Powrót na górę strony