Aktualności

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE DZIECI I MŁODZIEŻY- MOŻESZ MIEĆ NA NIE WPŁYW – debata społeczna z Policją

Data publikacji 13.06.2024

Wczoraj w Szkole Podstawowej w Bulkowie odbyła się debata społeczna, której głównym tematem było bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Spotkanie z mieszkańcami gminy Bulkowo było doskonałą okazją do omówienia nadużyć związanych z wizerunkiem w internecie oraz przekazania zasad bezpieczeństwa w sieci.

W spotkaniu z mieszkańcami gminy Bulkowo podczas debaty społecznej „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży – możesz mieć na nie wpływ”, udział wzięli: Wójt Gminy Bulkowo, Pan Gabriel Graczyk, Dyrektor Wydziału Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego, Pan Kamil Zieliński, Specjalista Biura Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego, Pan Krzysztof Rygier, oraz przedstawiciele policji.

Na debacie nie zabrakło również Przedstawiciela Powiatowego Centrum Rodziny, Pani Joanny Kudarewko, Przedstawiciela NASK, Pani Martyny Różyckiej, W-ce Prezesa Fundacji "Na Temat", pani Małgorzaty Wyszyńskiej oraz przedstawicieli Urzędu Gminy, sołtysów, prezesów OSP, dyrektorów szkół podstawowych na terenie gminy Bulkowo, a przede wszystkim mieszkańców, rodziców i uczniów ze Szkół Podstawowych w Bulkowie, Blichowie i Nowych Łubkach.  

Debatę ropoczął I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Płocku, podinsp. Robert Nowakowski, który omówił stan bezpieczeństwa na terenie działania płockiej komendy oraz zwrócił uwagę na zdarzenia najbardziej uciążliwe dla mieszkańców.  Przewodni temat spotkania "Nadużycia związane z wizerunkiem w Internecie" omówiła Pani Martyna Różycka, Kierownik Działu Reagowania Na Nielegalne Treści w Internecie dyżurnet.pl w Państwowym Instytucie Badawczym NASK.

Jednym z wielu tematów spotkania były narzędzia pomagające w zarządzaniu bezpieczeństwem publicznym, do których należy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Omówiono główne cele tej aplikacji jak i również sposób zgłaszania niebezpiecznych sytuacji, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa obywateli. Kolejnym z elementów debaty było zapoznanie z programem „Dzielnicowy bliżej nas” , aplikacją „Moja Komenda” oraz zadaniami dzielnicowych.

W trosce o bezpieczeństwo funkcjonariusze przygotowali również specjalne ulotki profilaktyczne.

Jednak głównym tematem debaty było bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. W szerokim zakresie omówiono zagrożenia wynikające z niewłaściwego użytkowania Internetu (cyberprzemoc-stalking), znęcaniu się i formach przemocy rówieśniczej na terenie szkoły, a także o konsekwencjach prawnych wynikających z takich zachowań.

Mundurowi uświadamiali młodzież, że nikt nie jest anonimowy w sieci. Wyśmiewanie innych, hejtowanie, umieszczanie wizerunku osoby bez jej zgody, bądź przekształcanie zdjęć w sposób ośmieszający innych to zachowania, za które grozi odpowiedzialność przed Sądem Rodzinnym. Prelegenci przypomnieli także, że ofiarą cyberprzestępców może zostać każdy użytkownik Internetu.

 

asp. Jakub Tomaszewski

 

Powrót na górę strony