Policjanci apelują do rowerzystów o ostrożność. Na drogach powiatu doszło do trzech poważnych zdarzeń z udziałem kierujących jednośladami
W ostatnim czasie na drogach powiatu płońskiego doszło do trzech bardzo poważnych zdarzeń z udziałem rowerzystów. Pamiętajmy, że rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu, jednak w trakcie upadku czy w zderzeniu z rozpędzonym samochodem są całkowicie bezbronni. Zdarzenia drogowe z ich udziałem często mają tragiczne skutki. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie obowiązujących przepisów przez tę grupę użytkowników dróg.
W ostatnim czasie na terenie pow. płońskiego doszło do trzech poważnych zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów.
W czwartek 22 sierpnia przed godziną 9 w miejscowości Zdunowo w gminie Załuski samochód osobowy potracił kolarza przygotowującego się do zawodów w ramach startu w wyścigu z cyklu Tour Bitwa Warszawska. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 56-letnia mieszkanka powiatu płońskiego kierując audi, w czasie wyprzedzania grupy sześciu kolarzy, zderzyła się z jednym z nich. 33-letni obcokrajowiec, obywatel Niemiec, z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala.
Tego samego dnia, po godzinie 15 na krajowej ''pięćdziesiątce'' w miejscowości Radzyminek (gmina Naruszewo) doszło do potrącenia rowerzysty przez samochód ciężarowy. Pojazdy poruszały się w przeciwnych kierunkach. Kierujący jednośladem 14-letni mieszkaniec gm. Naruszewo w stanie ciężkim został przetransportowany pogotowiem lotniczym do szpitala. Kierowca ciężarowego mana z naczepą - 48-letni obywatel Indii był trzeźwy. Policjanci wyjaśniają dokładny przebieg, przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.
W minioną sobotę 24 sierpnia po godzinie 11 w Jońcu na skrzyżowaniu dróg powiatowych doszło do kolejnego zdarzenia z udziałem rowerzysty, tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia samochodu osobowego marki Fiat, którym kierował 46-letni mężczyzna, z rowerzystą, kierujący jednośladem 42-latek (pochodzący z Warszawy) poniósł śmierć na miejscu.
Przypominamy, że rowerzyści zaliczają się do niechronionej grupy uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są osłonięci jak kierowcy samochodów karoserią, nie mają pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych. Podczas zderzenia z pojazdem jadącym nawet z niewielką prędkością, rowerzysta pozostaje bez większych szans. Każdy, zanim wsiądzie na rower i wyruszy w drogę, powinien pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Rowerzysta, który ma do dyspozycji drogę dla rowerów lub pas ruchu dla rowerów, obowiązany jest do korzystania z nich. Na drogach tych w większości obowiązują takie same reguły jak na jezdni, tzn. należy poruszać się prawą stroną z bezpieczną prędkością. W przypadku braku wymienionych dróg rowerzysta może poruszać się po jezdni.
Należy pamiętać, że:
- Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat. Po ukończeniu 18. roku życia dokument taki nie jest wymagany.
- Osoba w wieku do 10 lat kierująca rowerem pod opieką osoby dorosłej porusza się po drogach na zasadach ruchu pieszych.
Ważne jest, aby zarówno rowerzyści, jak i pozostali kierujący, pamiętali o respektowaniu zasad związanych z pierwszeństwem przejazdu. Sygnalizowanie z wyprzedzeniem zamiaru wykonania manewru, także ma duży wpływ na bezpieczeństwo.
Kierowców przestrzegamy, aby podczas wyprzedzania rowerzysty zachowywali szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp. Odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.
Aktualnie w przepisach dotyczących ruchu rowerów nie ma zapisów dotyczących kasków ochronnych ani kamizelek odblaskowych. Pamiętajmy jednak, że zakładając kask, chronimy głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.
Policja apeluje do wszystkich kierujących o respektowanie przepisów ruchu drogowego oraz o wzajemny szacunek!