Aktualności

Zamiast domku dla dzieci został jej kredyt do spłacenia

Data publikacji 11.09.2024

Niemal każdego dnia płońscy policjanci otrzymują zgłoszenia od oszukanych mieszkańców, którzy przez nieostrożność w Internecie tracą pieniądze. Przestępcy najczęściej poprzez przesyłanie fałszywych linków do stron internetowych banków, stron portali aukcyjnych czy firm kurierskich, zyskują dostęp do danych osobistych i kont bankowych pokrzywdzonych. O tym jak podstępnie działają oszuści przekonała się 33-latka, na której dane zaciągnięte zostało kilka kredytów na zakup sprzętów elektronicznych.

W połowie sierpnia br. 33-letnia mieszkanka pow. płońskiego na internetowej platformie handlowej znalazła ofertę oddania za darmo ogrodowego domku dla dzieci. Za pośrednictwem komunikatora napisała do wystawiającej ogłoszenie. Okazało się, że domek jest do odbioru osobistego w jednej z miejscowości na terenie woj. małopolskiego, ale jest możliwość zamówienia kuriera za jedyne 13 zł. Osoba, która wystawiła ogłoszenie, tłumaczyła, że ma zniżki w firmie kurierskiej. 33-latka zgodziła się na to, a chwilę później w wiadomości otrzymała link do opłacenia paczki. Po kliknięciu została przekierowana na stronę, gdzie wybrała bank, w którym ma konto i zalogowała się, podając identyfikator klienta i hasło. Następnie wykonała przelew na kwotę 13 złotych. Po jakimś czasie, gdy domek do niej nie dotarł, próbowała się skontaktować z oddającą przedmiot, ale nie było już odpowiedzi.
W minionym tygodniu do 33-latki zaczęli dzwonić przedstawiciele różnych banków z prośbą o potwierdzenie wzięcia przez nią kredytów na zakup różnych przedmiotów, głównie sprzętu elektronicznego. W większości placówek udało jej się anulować wnioski złożone na jej dane, poza jednym z banków. Oszuści zaciągnęli w nim kredyt w wysokości ponad 11 tys. zł.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie przy korzystaniu z Internetu. Szczególną ostrożność zachowajmy, gdy otrzymamy od nieznanej osoby w wiadomości na komunikatorze, wiadomości SMS lub mailowo link, który ma służyć do dokonania płatności za internetowe zakupy lub odbioru pieniędzy za sprzedawane w sieci przedmioty. Oszuści tworzą fałszywe strony, które mogą wyglądać prawie identycznie jak oryginalne strony serwisów aukcyjnych czy firm kurierskich. Wprowadzenie swoich danych na takich stronach może skutkować kradzieżą informacji osobistych oraz udostępnieniem danych do logowania do bankowości elektronicznej niepowołanym osobom.

 

kom. Kinga Drężek-Zmysłowska

Powrót na górę strony