Pijani kierowcy – poważne zagrożenie na drogach
Nieodpowiedzialni kierowcy prowadzących pod wpływem alkoholu stwarzają ogromne zagrożenie dla innych użytkowników dróg. W miniony weekend, w dniach 7–8 grudnia, płońscy policjanci odnotowali kilka incydentów związanych z nietrzeźwymi kierującymi. Dzięki czujności funkcjonariuszy oraz świadków zdarzeń udało się zapobiec potencjalnym tragediom.
W sobotę, 7 grudnia, około godziny 10:00 na ulicy 550-lecia w Raciążu, funkcjonariusze miejscowego komisariatu zatrzymali do kontroli kierowcę samochodu marki Kia. Styl jazdy wskazywał, że mężczyzna może być nietrzeźwy. Podejrzenia potwierdziły się – 64-letni mieszkaniec powiatu płońskiego miał ponad 1,3 promila alkoholu w organizmie. Samochód został przekazany wskazanej przez kierowcę osobie, a on sam dalsze konsekwencje poniesie przed sądem.
Tego samego dnia, po godzinie 14:00, policjanci z Płońska zostali poinformowani o ujęciu nietrzeźwego kierowcy w miejscowości Latonice. Jak wynika z relacji świadków, Volkswagen, którym poruszał się 38-letni mieszkaniec powiatu legionowskiego, wypadł z drogi na łuku trasy Nowe Miasto–Nasielsk i wjechał do rowu. Kierowca próbował pieszo oddalić się z miejsca zdarzenia, jednak został zatrzymany przez świadków, którzy następnie powiadomili policję. Badanie wykazało u mężczyzny ponad 1,3 promila alkoholu.
W niedzielę, 8 grudnia, około godziny 19:00, w miejscowości Nowe Miasto na ulicy Ludowej, świadek zauważył samochód marki Volkswagen, który wjechał do rowu. Gdy podszedł, by pomóc kierowcy, wyczuł od niego alkohol. Kierowca próbował wyjechać z rowu, ale świadek odebrał mu kluczyki i wezwał policję. Jak się okazało, 41-letni mieszkaniec pow. płońskiego miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu i nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami.
Każdy z przedstawionych przypadków mógł zakończyć się tragicznie. Nietrzeźwi kierowcy narażają życie i zdrowie innych uczestników ruchu, jednocześnie łamiąc prawo. Ich zachowanie świadczy o skrajnej nieodpowiedzialności. Policjanci apelują o reagowanie na podejrzane zachowania na drodze i zgłaszanie takich sytuacji odpowiednim służbom.
Przypominamy, że prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu jest nie tylko przestępstwem, ale przede wszystkim potencjalną przyczyną ludzkich tragedii. Pamiętajmy, że każda decyzja o wsiadaniu za kierownicę w stanie nietrzeźwości może kosztować czyjeś życie.
Razem możemy zwiększyć bezpieczeństwo na naszych drogach – nie bądźmy obojętni wobec zagrożeń!
kom. Kinga Drężek-Zmysłowska