Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja ostrzega przed oszustami

Data publikacji 30.11.2016

Po raz kolejny płońscy policjanci apelują do wszystkich do mieszkańców pow. płońskiego o rozwagę. Oszuści coraz częściej podając się za policjantów próbują wyłudzać pieniądze nie tylko od osób starszych. Należy pamiętać o tym, że na działanie oszustów wystawiony może być każdy niezależnie od wieku.

Oszuści nie próżnują i wciąż modyfikują metody swojego działania. Często wykorzystują metodę na tzw. ” policjanta” czy "funkcjonariusza CBŚ". Swoim ofiarom przedstawiają różne scenariusze np. prowadzenia tajnych akcji lub wypadku kogoś z rodziny. Wskazują, że np. pomoc seniora czy nawet młodej osoby jest potrzebna do rozpracowania i zatrzymania oszustów lub by uchronić najbliższych przed aresztem. Polecają wypłacenie i przekazanie znacznych sum pieniędzy na potrzeby tych działań. Na ten sposób działania oszustów nabierają się osoby w różnym wieku, które wykazują chęć pomocy w "tajnej akcji" Policji.

Na ofierze cały czas wywierana jest presja czasu, która nie pozwala jej racjonalnie myśleć . Oszuści nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Chcąc uśpić czujność ofiary „ fałszywy funkcjonariusz” podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, a także prosi  o ich dokładne zanotowanie. Przestępcy grożą nawet konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.

Przypominamy, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112  czy  997- zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy na pewno rozłączyłeś poprzednią rozmowę, a najlepiej skorzystaj z innego aparatu telefonicznego np. od sąsiada.

Z oficerem dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Płońsku można połączyć się również dzwoniąc na nr tel. (23) 662 15 00 lub (23) 662 15 50


Autor: mł. asp. Kinga Drężek-Zmysłowska/kwp.radom

Powrót na górę strony