Policjanci przestrzegają przed brawurą nad wodą
Rozpoczyna się kolejny wakacyjny weekend. Ładna pogoda sprzyja wypoczynkowi oraz rekreacji w wodzie i nad wodą. Policjanci przestrzegają przed brawurą i apelują by górę wzięła pokora oraz respektowanie zasad. W czasie letniego wypoczynku częściej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, utonięć.
Woda jest srogim nauczycielem, który w wielu przypadkach nie daje drugiej szansy. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad bezpiecznej kąpieli. Jak wskazują policyjne statystyki w czerwcu br. na terenie kraju doszło do 60 utonięć, a w lipcu do kolejnych 86. Najczęściej niebezpieczeństwo utonięcia niesie ze sobą nieodpowiedzialne zachowanie wypoczywających nad wodą osób, którym często przy połączeniu pewności siebie, alkoholu i chęci zaimponowania innym włącza się nieśmiertelność.
By uniknąć niebezpiecznych sytuacji nad wodą należy przede wszystkim wybierać kąpieliska strzeżone, czyli takie, na których znajduje się profesjonalna opieka ratownika wodnego. W przypadku jakiegokolwiek niebezpieczeństwa czy zagrożenia ratownicy natychmiast zareagują i udzielą nam pomocy. Nie przeceniajmy swoich możliwości pływackich, a długodystansowe pływanie zostawmy na wizytę na basenie. Pamiętajmy, by do wody nie wchodzić po alkoholu, który zaburza zmysły i równowagę. Już jego niewielka ilość w połączeniu z wysoką temperaturą powoduje, że nasze reakcja na niebezpieczeństwo mocno się opóźnia.
Najczęstszymi przyczynami utonięć są:
1. Brak umiejętności pływania;
2. Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich;
3. Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji;
4. Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie;
5. Pływanie w miejscach zabronionych;
6. Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu;
7. Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych;
8. Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi;
9. Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaku lub łodzi;
10. Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających;
11. Pływanie w miejscach niedozwolonych.
Przypominamy też, że na terenie pow. płońskiego nie ma wyznaczonego żadnego strzeżonego kąpieliska, natomiast w 9 miejscach stroją tablice informacyjne wskazujące czarne punkty wodne. Takimi charakterystycznymi tablicami, na których widnieje symbol człowieka w wodzie oznaczone są: wyrobisko pożwirowe w miejscowości Lutomierzyn (gm. Baboszewo), bulwar przy rzece Wiśle w Czerwińsku nad Wisłą, wyrobisko gliny w Arcelinie (gm. Płońsk), wyrobisko pożwirowe w Dalanówku (gm. Płońsk), wyrobisko pożwirowe w Michalinku (gm.Płońsk), wyrobisko pożwirowe w Krajkowie (gm. Raciąż), „dzika plaża” przy rzece Wkra w Bolęcinie(gm. Sochocin), „dzika plaża” przy rzece Wkra w Sochocinie oraz wyrobisko pożwirowe w Przyborowicach Dolnych (gm. Załuski). Znak „Czarny punkt wodny” przede wszystkim ostrzega przed niebezpieczeństwem. Jest nie tylko informacją o utonięciach w danym zbiorniku, ale też ostrzeżenie przed kąpielą! Widząc taki znak, powinniśmy w ogóle zrezygnować z wchodzenia do wody w tym miejscu nawet wtedy, kiedy bardzo dobrze umiemy pływać. W miejscu oznaczonym czarnym punktem wodnym, może być silny nurt, niepewne dno, wiry itp.
Życzymy dużo słońca i bezpiecznie spędzonego czasu nad wodą.