239 zarzutów za fałszywe zaproszenia do pracy
239 zarzutów i akt oskarżenia skierowany do sądu przeciwko 36-latkowi, to wynik pracy policjantów z Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją płońskiej komendy. Mężczyźnie który wystawiał „lewe” zaproszenia do pracy dla cudzoziemców grozi do 8 lat więzienia.
Przez kilka miesięcy policjanci z Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją z płońskiej komendy zbierali materiały do sprawy wystawiania fałszywych oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. Z ustaleń funkcjonariuszy i zgromadzonego przez nich materiału wynikało, że w 2013 r. takim procederem trudnił się 36-letni właściciel gospodarstwa rolnego z gminy Czerwińsk nad Wisłą.
Mężczyzna wystawił w sumie blisko 250 oświadczeń dla obywateli Ukrainy o zamiarze zatrudnienia ich w swoim gospodarstwie, które zalegalizował w odpowiednich urzędach. Policjanci zebrali materiał dowodowy potwierdzający, że 239 takich „zaproszeń” było fałszywych i 36-latek nie zatrudnił, a nawet nie miał zamiaru zatrudniać osób, na które były wystawione. Na każdym wystawionym oświadczeniu mężczyzna zarabiał od 10 do 30 zł, natomiast cudzoziemcy na ich podstawie otrzymywali wizy, a po przekroczeniu granicy z Polską swobodnie mogli się poruszać po terenie UE.
Prokuratura Rejonowa w Płońsku, na podstawie materiału dowodowego zgromadzonego przez płońskich policjantów, wszczęła śledztwo, które trwało kilka miesięcy. Przeciwko 36-latkowi został skierowany do sądu akt oskarżenia zawierający 239 zarzutów korupcyjnych. Dotyczą one poświadczenia nieprawdy w dokumentacji umożliwiającej obcokrajowcom pobyt na terenie Polski wbrew obowiązującym przepisom, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Mążczyźnie grozi teraz do 8 lat więzienia.
Nie jest to pierwsza tego typu sprawa ujawniona przez skutecznych w swoich działaniach funkcjonariuszy. Mają już oni na swoim koncie kilka postępowań prowadzonych pod nadzorem prokuratury, zakończonych kilkuset zarzutami.
Autor: podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska