Policjanci kontrolują prędkość w terenie zabudowanym. Od początku września już 19 kierowców straciło prawo jazdy
Od początku roku już 172 kierowców na terenie powiatu płońskiego straciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni w ręce policjantów wpadło 19 nieodpowiedzialnych kierujących, a aż 4 wczoraj. Policjanci przypominają, że zbyt szybka jazda w terenie zabudowanym może się skończyć zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące, wysokim mandatem i punktami karnymi.
Pomimo licznych apeli policjantów o „zdjęcie nogi z gazu” i jazdę z prędkością dostosowaną do warunków na drodze oraz obowiązujących przepisów, wciąż wielu kierowców przekracza prędkość w terenie zabudowanym, stwarzając zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Tylko wczoraj, w przeciągu kilku godzin policjanci płońskiej drogówki zatrzymali do kontroli czterech kierowców, którzy przekroczyli prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Niechlubny rekordzista w tej grupie, 51-latek z pow. legionowskiego osiągnął swoim autem – skodą prędkość 122km/h przy ograniczeniu do 50km/h. Funkcjonariusze zatrzymali go do kontroli w miejscowości Wola (gm. Czerwińsk nad Wisłą) na krajowej 62-ce.
Kolejnych dwóch kierowców – piratów drogowych wpadło w ręce policjantów również w miejscowości Wola. Byli nimi kierująca volkswagenem 33-latka z pow. sochaczewskiego i 36-letni obywatel Litwy, kierowca audi. Kobieta w terenie zabudowanym dopuszczalną prędkość przekroczyła o 54 km/h, a mężczyzna o 63 km/h.
Ostatnim kierowcą, który stracił wczoraj prawo jazdy był kierujący audi 28-latek z pow. sierpeckiego. Przez miejscowość Dzierzążnia (DK10) przejeżdżał z prędkością 104 km/h.
Wszyscy kierujący ukarani zostali wysokimi mandatami i punktami karnymi. Musieli się też pożegnać się ze swoimi prawami jazdy, w związku z czym za kierownicę pojazdu będą mogli wsiąść dopiero za 3 miesiące.
Przypominamy, że:
• przekraczając limit dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym kierujący straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy;
• jeżeli w tym okresie osoba będzie kierowała pomimo wydanego zakazu - okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy;
• natomiast jeżeli dana osoba po raz kolejny będzie kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy zostaną mu cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (prowadzenie pojazdu mechanicznego nie stosując się do wydanej decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień, jest przestępstwem z art. 180 a kk, za które m.in. grozi kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat).
kom. Kinga Drężek-Zmysłowska