Bez kasku, bez uprawnień i po alkoholu... Zdarza się, że tak jeżdżą motorowerzyści - Aktualności - KPP w Płońsku

Aktualności

Bez kasku, bez uprawnień i po alkoholu... Zdarza się, że tak jeżdżą motorowerzyści

Data publikacji 05.10.2021

Motorower, to pojazd tańszy w zakupie i eksploatacji, a także łatwiejszy w poruszaniu się po drogach w porównaniu do samochodu. Użytkownicy tego typu jednośladów często niestety nie przestrzegają obowiązujących przepisów. Jazda bez uprawnień, brak kasku, nadmierna prędkość, czy jazda po alkoholu to tylko niektóre z "grzechów" popełnianych przez motorowerzystów.

W sobotnie popołudnie w miejscowości Gościmin Wielki policjanci z Posterunku Policji w Nowym Mieście zatrzymali do kontroli motorowerzystę, który nie posiadał kasku ochronnego na głowie. Od 55-latka kierującego jednośladem, mieszkańca gm. Nowe Miasto, policjanci wyczuli alkohol. Wynik przeprowadzonego przez funkcjonariuszy badania to blisko 1,2 promila alkoholu w organizmie motorowerzysty. Ponadto w czasie sprawdzenia w policyjnych bazach danych okazało się, że pojazd nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC, ani aktualnych badań technicznych.
 
Tego samego dnia, wieczorem, w czasie patrolowania ulic Nowego Miasta mundurowi zauważyli innego motorowerzystę jadącego bez kasku, przewożącego pasażera. Na widok radiowozu kierujący jednośladem przyspieszył i skręcił w boczną ulicę. Okazało się, że był to nie posiadający uprawnień do kierowania motorowerem, 15-letni mieszkaniec gm. Joniec. Pasażerem pojazdu był jego 16-letni kolega. Nastolatek oświadczył, że jednoślad należy do jego matki, a on tylko na chwilę wyjechał nim do kolegów.
 
Kto może kierować motorowerem?
Uprawnienie do kierowania motorowerem daje prawo jazdy kategorii AM. Aby przystąpić do egzaminu na kategorię AM trzeba mieć ukończone 14 lat, przejść szkolenie w ośrodku szkolenia kierowców, a następnie zdać egzamin państwowy. Motorowerem kierować może także osoba posiadająca uprawnienia kat. B prawa jazdy.
 
Oczywiście osoba kierująca motorowerem powinna być trzeźwa, i co zaskoczy pewnie wiele osób, w myśl art. 45 ust. 2 pkt 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym: kierującemu pojazdem zabrania się przewożenia osoby, o której mowa w ust. 1 pkt 1 (czyli osoby w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu) na rowerze lub motorowerze albo motocyklu, chyba że jest przewożona w bocznym wózku.

Wymagania dotyczące motorowera i jego kierowcy w ruchu drogowym:

  • aktualne ubezpieczenie OC;
  • aktualny przegląd techniczny;
  • korzystanie z hełmu ochronnego w czasie jazdy (ważnym jest by obowiązku tego nie traktować lekkomyślnie – tylko właściwie skonstruowany i dopasowany kask w czasie wypadku może uratować motorowerzystę przed obrażeniami głowy);
  • jazda z włączonymi światłami mijania przez całą dobę.

kom. Kinga Drężek-Zmysłowska /www.policja.pl

Powrót na górę strony