Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego – ogólnopolskie działania Policji. Płońscy policjanci wykorzystują monitoring miejski
Dziś policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów — grupy użytkowników dróg, która podczas wypadków jest szczególnie narażona na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń. Płońscy policjanci w działaniach wykorzystują monitoring miejski.
Podczas akcji policjanci zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, będą również reagować na wszystkie naruszenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego.
W czasie działań prowadzonych na terenie Płońska policjanci ruchu drogowego wykorzystują monitoring miejski, który niejednokrotnie rejestruje wykroczenia popełniane kierowców i pieszych na ulicach miasta. Od rana kamery monitoringu zarejestrowały kilkanaście wykroczeń m. in. parkowanie w pobliżu przejść dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściu, czy też niebezpieczne wyprzedzanie "na pasach". Sprawcy wykroczeń zostali ukarani mandatami. Nie kryli swojego zaskoczenia w obliczu przedstawionych im jako "dowód" ich nagannego zachowania, nagrań.
Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:
- zachować szczególną ostrożność,
- zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (przy czym kierujący tramwajem ustępuje pierwszeństwa tylko pieszemu znajdującemu się na przejściu).
Jednak każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Powinien też pamiętać, aby przestrzegać zakazu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Zaplanowane działania obejmą również rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy „niechronionych”, oni także powinni zadbać o swoją widoczność na drodze. Kamizelka odblaskowa, choć nie jest obowiązkowa, sprawia, że kierowcy dużo wcześniej zauważają rowerzystę. Równie ważne dla ich bezpieczeństwa są prawidłowo działające światła roweru.
Niezależnie od tego w jakim charakterze korzystamy z drogi pamiętajmy, aby robić to w sposób, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym uczestnikom ruchu.
BRD KGP/ K. Drężek-Zmysłowska