Aktualności

Próbowała sprzedać stół, a straciła ponad 2 tys. zł

Data publikacji 27.01.2023

Policjanci ostrzegają: kliknięcie w podejrzany link może zakończyć się utratą pieniędzy z konta bankowego! Przekonała się o tym mieszkanka gm. Baboszewo, która za pośrednictwem internetowej platformy handlowej próbowała sprzedać stół. Oszuści zyskali dostęp do jej konta i wypłacili ponad 2 tys. zł.

Do płońskiej komendy zgłosiła się 45-letnia mieszkanka gm. Baboszewo. Kobieta na popularnej platformie handlowej umieściła ogłoszenie/ofertę sprzedaży drewnianego stołu. Za pomocą komunikatora skontaktowała się z nią potencjalna kupująca z pytaniem, czy jest możliwość wysyłki za pośrednictwem fimy kurierskiej, po wcześniejszej wpłacie należności na konto. Gdy sprzedająca zgodziła się na to, otrzymała wiadomość z linkiem przekierowującym na stronę łudząco podobną do strony firmy kurierskiej. Tam kliknęła w zakładkę "odbierz pieniądze", a następnie próbowała zalogować do swojej bankowości elektronicznej. Niestety w ten sposób nieświadomie dała dostęp oszustom do swojego rachunku bankowego. Po sprawdzeniu historii konta, kobieta zauważyła, że ktoś wykonywał na nim transakcje. Pieniądze w różnych kwotach wpływały na rachunek, a po chwili przekazywane były dalej. Ona sama straciła ponad 2 tys. zł.

Niestety oszuści  ciągle szukają potencjalnych ofiar. Wybierają je nie tylko wśród robiących zakupy w internecie, ale i też wśród sprzedających. Bez względu na to, w jakiej roli występujesz, zawsze musisz zachować ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Pamiętaj, żeby nie „klikać” w link niewiadomego pochodzenia, bądź przesłany przez nieznaną nam osobę i nie podawać danych z karty płatniczej oraz loginów i haseł do bankowości elektronicznej. Przez nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić oszczędności.

 

Powrót na górę strony