Oszustwo przy sprzedaży w Internecie. 19-latek stracił wystawione na sprzedaż buty
Internet stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Wykorzystywany jest do nauki, pracy, zakupów, wymiany informacji i jako forma relaksu, czy zabawy. Warto pamiętać, że z Internetu i jego zasobów korzystają również osoby popełniające przestępstwa. Oszuści, by wyłudzić pieniądze lub towar często wykorzystują np. oferty kupna/sprzedaży. Wczoraj do płońskich policjantów zgłosiła się kolejna oszukana osoba - 19-latek, który chciał sprzedać buty.
Za pomocą elektronicznej platformy sprzedażowej 19-letni mieszkaniec Płońska wystawił na sprzedaż buty sportowe o znacznej wartości. Następnego dnia otrzymał wiadomość w komunikatorze od osoby zainteresowanej kupnem tego obuwia. Po uzgodnieniu kwoty, za jaką buty zostaną sprzedane, formy płatności „za pobraniem”, kupujący poprosił 19-latka o podanie numeru telefonu, adresu e-mail i numeru konta bankowego. Gdy tylko płońszczanin to zrobił, na podany adres mailowy przyszła wiadomość z kodem potrzebnym do nadania przesyłki w paczkomacie. Niczego nieświadomy nastolatek zapakował buty i nadał przesyłkę, wykorzystując podany kod. Oszust po odebraniu paczki zerwał kontakt ze sprzedającym i usunął konto, jakie miał na popularnym serwisie społecznościowym. 19-latek nie odzyskał pieniędzy ani wysłanych butów.
Co zatem powinno wzbudzić czujność:
- szybka odpowiedź przesłana poprzez komunikator na złożoną przez ciebie ofertę sprzedaży.
- sposób dostarczenia przesyłki sugerowany przez kupującego, a także namowa do skorzystania z proponowanej formy;
- pomoc oferowana w przeprowadzeniu transakcji;
- propozycja ze strony kupującego co do zorganizowania i pokrycia kosztów dostawy;
- przesłanie przez kupującego linka z informacją, iż klikając na niego będzie możliwość odebrania od kupującego pieniędzy za wystawiony towar;
- otrzymanie ponaglających pytań dotyczących wykonanych czynności bądź odbioru pieniędzy;
- prośba o dane osobowe, numer telefonu, e-mail oraz dane z karty płatniczej.
To od ciebie i twojej świadomości zależy czy staniesz się ofiarą oszusta. Pamiętaj, żeby ciągle pogłębiać wiedzę w tym zakresie, bo sprawcy nie poprzestają udoskonalać swoich metod i pojawiają się w najmniej oczekiwanych miejscach.
kom. Kinga Drężek-Zmysłowska/policja.pl