Aktualności

W ciepłe, słoneczne dni nie zostawiaj dzieci i zwierząt w nagrzanym smochodzie

Data publikacji 20.05.2023

Ostatnio pogoda nas nie rozpieszczała, ale prognozy zapowiadają słoneczny weekend. Policjanci przypominają, że przebywanie w nagrzanym samochodzie jest niebezpieczne dla zdrowia, a pozostawienie w nim dzieci oraz zwierząt może doprowadzić do tragedii. Widząc taką sytuację, reaguj! Natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112!

Prognozy pogody na weekend są bardzo optymistyczne. Mamy nadzieję, że faktycznie będzie słonecznie. Przy pięknej pogodzie nie traćmy czujności i pamiętajmy, by w wystawionym na słońce samochodzie nawet na chwilę nie zostawiać dzieci lub zwierząt. Nie musi być upalnie na dworze, by we wnętrzu zamkniętego samochodu, gdzie brak jest cyrkulacji powietrza, temperatura znacznie wzrosła.

Ku przestrodze przedstawiamy sytuację, jaka miała miejsce w ubiegły weekend na jednym z Płońskich osiedli: Po godzinie 16:00 dyżurny przyjął zgłoszenie o małym dziecku niedającym oznak życia, pozostawionym w zamkniętym osobowym mercedesie. Dziewczynka, jak wynikało ze zgłoszenia, była spocona, miała sine oczy oraz zabrudzoną twarzy – prawdopodobnie wcześniej wymiotowała. Natychmiast na miejsce skierowani zostali funkcjonariusze. Dziecko nie reagowało w żaden sposób. W związku z zagrożeniem jego życia i zdrowia, policjanci nie tracili czasu i wybili w pojeździe szybę. Na szczęście 3-latka odzyskała po chwili przytomność. Została zbadana przez zespół ratownictwa medycznego, który przyjechał na miejsce. Nie wymagała hospitalizacji.

Jak ustalili mundurowi, dziecko przebywało samo w zamkniętym samochodzie co najmniej 15-20 minut, a mogło nawet dłużej. Matka dziewczynki, która przyszła na miejsce, twierdziła, że zostawiła ją tylko na chwilę, gdyż ta spała. W tym czasie kobieta była u znajomych.

W płońskiej komendzie prowadzone jest w tej sprawie postępowanie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, za bezpośrednie narażenie życia, grozi kara nawet 3 lat więzienia.

Policjanci apelują: Nie pozostawajmy obojętni w takich sytuacjach! Każdy, kto w słoneczny, ciepły dzień zobaczy dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie powinien zareagować. Jeżeli odszukanie rodzica lub opiekuna nie jest możliwe, należy od razu powiadomić służby ratunkowe w tym Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.  Podczas takiej rozmowy telefonicznej uważnie trzeba słuchać oraz wykonywać polecenia dyspozytora numeru alarmowego lub policjanta. Możemy usłyszeć polecenie, aby dla ratowania życia wybić w samochodzie szybę.

kom. Kinga Drężek-Zmysłowska

 

Powrót na górę strony