Aktualności

Chciała sprzedać ubranka dziecięce, a straciła 5 tys. zł.

Data publikacji 21.05.2023

Płońscy policjanci niemal każdego dnia otrzymują zgłoszenia od osób, które zostały oszukane podczas różnych transakcji zawieranych przez Internet. W ostatnim czasie 39-latka wystawiająca na sprzedaż ubranko dziecięce, straciła 5 tys. zł. Kobieta kliknęła przesłany przez oszustów link, a wpisując dane do bankowości elektronicznej, nieświadomie dała im dostęp do swojego konta.

39-letnia mieszkanka Płońska za pośrednictwem popularnej internetowej platformy handlowej wystawiła na sprzedaż ubranko dziecięce. Chwilę później otrzymała wiadomość, by zatwierdziła płatność za przedmiot. Po kliknięciu w link została przekierowana na stronę, gdzie miała wybrać bank. Postępując zgodnie z instrukcjami, po wyborze swojego banku, wpisała login i hasło do bankowości elektronicznej, a następnie numer karty bankowej, kod weryfikacyjny karty, a także termin jej ważności. Niemal natychmiast odebrała połączenie telefoniczne od mężczyzny, który powiedział, że jest pracownikiem banku. Podał jej słowo-hasło, które miała wpisać, tuż po zakończeniu z nim rozmowy. Gdy to uczyniła, została przekierowana ponownie na stronę platformy handlowej, gdzie widniał komunikat, że płatność potrwa jeszcze chwilę. Po kilku minutach 39-latka zalogowała się do bankowości elektronicznej, jednak została automatycznie wylogowana. W czasie rozmowy z pracownikiem infolinii banku dowiedziała się, że ktoś wypłacił z jej konta 5 tys. zł.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie przy korzystaniu z Internetu. Chrońmy swoje dane — nie podawajmy danych do logowania na konta bankowe czy numerów kart. Nie klikajmy też w przesyłane przez obce osoby linki, które przekierowują na fałszywe strony. Do swego konta bankowego logujmy się zawsze, wpisując nazwę strony i sprawdzając, czy jest to bezpieczne połączenie (kłódka w adresie internetowym strony banku).

Kupując lub sprzedając rzeczy za pomocą platform handlowych, warto zapoznać się z regulaminem strony oraz sprawdzić informacje, jak krok po kroku powinna wyglądać prawdziwa transakcja. Często umieszczona jest tam również informacja, o sposobach działania cyberoszustów.

kom. Kinga Drężek-Zmysłowska

 

Powrót na górę strony