Aktualności

Oszuści wykorzystali konto bankowe 19-latki do transferu pieniędzy

Data publikacji 25.05.2023

19-latka umieścił w Internecie ofertę sprzedaży bluzy. Po kliknięciu w przesłany jej link, nieświadomie dała dostęp do swojego konta bankowego oszustom, którzy wykorzystali je do transferowania pieniędzy pochodzących z innych przestępstw. Policjanci po raz kolejny apelują: Nie klikaj w podejrzane linki i nie udostępniaj swoich danych!

Młoda mieszkanka gm. Baboszewo za pomocą popularnej platformy handlowej umieściła ogłoszenie o sprzedaży bluzy. Po chwili otrzymała wiadomość z ofertą kupna i pytaniem o adres poczty elektronicznej. Gdy go podała, na skrzynkę mailową dostała wiadomość o treści „kupujący zapłacił za towar i koszt dostawy”. By potwierdzić transakcję, musiała tylko kliknąć w przesłany link. Po kliknięciu została przekierowana na stronę z wyborem banku, a po dokonaniu wyboru wpisała numer PESEL, identyfikator i hasło do bankowości elektronicznej. Niestety nie udało jej się zalogować do konta. Otrzymała natomiast wiadomość, że skontaktuje się z nią elektroniczny doradca banku – BOT. Nieświadoma zagrożenia 19-latka postępowała zgodnie z przekazanymi przez niego instrukcjami. Gdy nadal nie mogła zalogować się do bankowości elektronicznej, zaczęła podejrzewać, że została oszukana.

Okazało się, że ktoś na jej koncie wykonał kilka transakcji. Pieniądze w kwotach po kilkaset złotych wpływały na rachunek 19-latki, a następnie zostały z niego wypłacone, razem z niewielką kwotą, którą dysponowała mieszkanka gm. Baboszewo.  

Wszystko wskazuje na to, że oszuści wykorzystali rachunek 19-latki do tego, aby transferować za jego pośrednictwem pieniądze wyłudzone od innych pokrzywdzonych.

Policjanci apelują! Bądźmy ostrożni, nie klikajmy w podejrzane linki i nie przekazujmy obcym osobom loginów i haseł do swoich rachunków. Nawet jeśli nie stracimy pieniędzy, oszuści mogą wykorzystać nasze dane i konto, do swojej działalności przestępczej.  

kom. Kinga Drężek-Zmysłowska

 

Powrót na górę strony