Aktualności

Dziś płońscy policjanci prowadzą działania NURD. Kierowco, czy wiesz, co to oznacza?

Data publikacji 28.05.2024

Płońscy policjanci cyklicznie prowadzą działania kontrolno-prewencyjne NURD, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego – pieszych, rowerzystów, kierujących hulajnogami, urządzeniami wspomagającymi ruchu oraz urządzeniami transportu osobistego. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracają na zachowania zarówno samych „niechronionych”, jak i kierowców pojazdów wobec tej grupy.

NURD to skrót od Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego. Pod taką nazwą policjanci cyklicznie prowadzą działania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego, którzy w uproszczeniu nie są kierowcami. Do tej kategorii zaliczani są: piesi, rowerzyści, kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz urządzeniami wspomagającymi ruch.

W czasie działań policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowania niechronionych uczestników ruchu drogowego, sposób, w jaki poruszają się po drogach i czy przestrzegają obowiązujących ich przepisów, ale także zachowania kierowców wobec tej grupy. Pod szczególnym nadzorem są przejścia dla pieszych oraz wszystkie miejsca, gdzie wcześniej dochodziło do zdarzeń drogowych z udziałem „niechronionych”.

Przypominamy kierowcom, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, są obowiązani do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego. Zgodnie z przepisami kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany, a także omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Jednak pamiętajmy, że regulacje dotyczące kierowców nie zwalniają pieszych z przestrzegania przepisów oraz zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię. Pieszy, by przejść na drugą stronę ulicy, powinien korzystać z miejsc do tego wyznaczonych. W trakcie przechodzenia obowiązuje go zakaz korzystania z telefonu komórkowego lub innych urządzeń elektronicznych, które mogłyby rozpraszać uwagę. Gdy porusza się po drodze, gdzie nie ma chodnika, powinien iść po poboczu, po lewej stronie drogi. Natomiast po zmroku, poza obszarem zabudowanym obowiązany jest do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

kom. Kinga Drężek-Zmysłowska

Powrót na górę strony