Święta Wielkanocne na drogach garnizonu mazowieckiego policji. Apel o rozwagę i odpowiedzialność
Pomimo wiosennej aury i świątecznej atmosfery, tegoroczne Święta Wielkanocne nie obyły się bez tragicznych zdarzeń na drogach Mazowsza. Od piątku (18.04) do poniedziałku (21.04) doszło do 31 wypadków, w których rannych zostało 41 osób, a życie straciły 2 osoby.
Piękna pogoda sprzyjała wypoczynkowi na świeżym powietrzu, a na mazowieckich drogach można było zauważyć coraz więcej jednośladów, w tym motocyklistów. Wzmożony ruch niestety przełożył się na liczbę zdarzeń drogowych. W ciągu czterech świątecznych dni doszło do 31 wypadków, w których rannych zostało 41 osób, a zginęły 2. Dla porównania, w analogicznym okresie w 2024 roku miało miejsce 19 wypadków, w których również zginęły 2 osoby, a 20 zostały ranne.
Do pierwszego tragicznego wypadku doszło w niedzielny (21.04) poranek. W miejscowości Dobra, gmina Bulkowo (powiat płocki) po godzinie 4, kierujący samochodem marki Daewoo 21-letni mieszkaniec powiatu sierpeckiego, na łuku drogi najprawdopodobniej stracił panowanie nad pojazdem i w efekcie zjechał z drogi, uderzając w betonowy przepust.
Niestety, młody kierowca zginął na miejscu.
Do kolejnego śmiertelnego zdarzenia drogowego doszło w poniedziałkowe (21.04) popołudnie w na trasie Grzymały – Wyszomierz w pow. sokołowskim.
Jak ustalono, 40-letni mieszkaniec powiatu sokołowskiego kierujący Seatem najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze, w wyniku czego po wyjechaniu z zakrętu wpadł w poślizg, zjechał na prawą stronę jezdni i uderzył w drzewo. Pomimo podjętych działań ratunkowych życia 40-latka nie dało się uratować.
Mazowieccy policjanci prowadzili wzmożone kontrole, zwracając uwagę nie tylko na prędkość, ale również na sposób przewożenia pasażerów. Podczas czterech dni działań mundurowi udaremnili dalszą jazdę 47 kierowcom, którzy prowadzili pojazdy pod wpływem alkoholu, narażając życie swoje oraz innych uczestników ruchu.
Nieodpowiedzialne zachowania kierowców, zwłaszcza prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu, stanowiły poważne zagrożenie dla wszystkich użytkowników dróg. Przypominamy, że według Kodeksu Karnego osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających może zostać pozbawiona wolności na okres do 3 lat.
Mazowieccy policjanci po raz kolejny apelują do kierowców o rozwagę, przestrzeganie przepisów i brak pośpiechu, aby zapewnić sobie i innym bezpieczny powrót do domów.
Ostrożność i odpowiedzialność na drodze mogą uratować życie!
Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu/MS