Upamiętnili ofiary w 85. rocznicę zbrodni katyńskiej
W tym roku przypada 85. rocznica zbrodni katyńskiej. Przypadający dzisiaj (13.04) dzień pamięci ofiar tej zbrodni obchodzono w wielu miastach Polski. W Radomiu główne uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego. Garnizon mazowiecki Policji reprezentowali I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Piotr Janik oraz Komendant Miejski Policji w Radomiu mł. insp. Robert Janik.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada 13 kwietnia, w rocznicę ujawnienia w 1943 r. przez III Rzeszę mordu na polskich jeńcach dokonanego przez funkcjonariuszy sowieckiego NKWD. ZSRR przyznał się do zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach 13 kwietnia 1990 r., wcześniej zrzucając odpowiedzialność na Niemców. W zbrodni katyńskiej ogromną rzeszę ofiar stanowili przedwojenni policjanci, którzy w 1939 r. dostali się do sowieckiej niewoli, a wiosną 1940 r. zostali zgładzeni. Największym cmentarzem katyńskim jest nekropolia w Miednoje w Rosji, gdzie spoczywa ok. 6 tysięcy przedwojennych stróżów prawa.
Wśród zamordowanych znalazło się także sto osób pochodzących z Radomia i co najmniej drugie tyle z regionu radomskiego. Dzisiejsze Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Radomiu rozpoczęły się od złożenie kwiatów przed kamieniem pamiątkowym przy Dębach Pamięci, posadzonych w 70-lecie Zbrodni Katyńskiej. Później uroczystości przeniosły się na cmentarz przy ul. Limanowskiego, gdzie przed Pomnikiem Katyńskim złożono kwiaty i oddano hołd pomordowanym. Garnizon mazowiecki Policji reprezentowali I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Piotr Janik oraz Komendant Miejski Policji w Radomiu mł. insp. Robert Janik, którzy przed głównymi obchodami na cmentarzu złożyli jeszcze wieniec przed pomnikiem upamiętniającym policjantów II RP pomordowanych na Wschodzie przez NKWD w latach 1939-1945 posadowionym przed budynkiem KWP zs. w Radomiu.
Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu