Aktualności

Europejski Dzień Kontroli Prędkości na drogach. Apelujemy o rozwagę przed świątecznym weekendem

Data publikacji 16.04.2025

Europejski Dzień Kontroli Prędkości został ustanowiony jako reakcja na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych, będących następstwem przekroczenia dozwolonej prędkości. Od momentu jego powstania, corocznie, państwa członkowskie Unii Europejskiej podejmują wspólne działania kontrolne mające na celu egzekwowanie przepisów dotyczących prędkości na drogach.

Prędkość to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych. Jadąc zbyt szybko, nie jesteśmy w stanie zareagować adekwatnie do sytuacji, co może mieć poważne konsekwencje. Takie zachowanie zagraża kierowcy, pasażerom oraz innym uczestnikom ruchu, którzy w tym czasie znajdują się na drodze. Przeciwdziałając takim sytuacjom, policjanci ciechanowskiej drogówki organizują wiele przedsięwzięć, w trakcie których kontrolują prędkość prowadzonych przez kierujących pojazdów, w szczególności czy stosują się oni do ograniczeń prędkości obowiązujących w terenie zabudowanym i podczas dojazdu do przejścia dla pieszych.

Bezpieczna prędkość to nic innego, jak prędkość zapewniająca panowanie nad pojazdem, dostosowana do warunków, w jakich ruch się odbywa. Prędkość pojazdu ma szczególne znaczenie w przypadku zdarzenia z udziałem pieszego. Dla osoby pieszej nawet nieznaczne przekroczenie prędkości przez kierującego zmniejsza szanse na przeżycie. Im szybciej jedziemy, tym dłuższa będzie droga hamowania. A na tę drogę może mieć wpływ wiele różnych czynników mi.in.: czas reakcji kierowcy, warunki atmosferyczne, czy stan techniczny pojazdu.

W 2024 r. policjanci ruchu drogowego przeprowadzili na całym Mazowszu 395012 kontroli drogowych, w ramach których zwrócono szczególną uwagę na prędkość, stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców oraz stosowanie pasów bezpieczeństwa. Wystawiono 192183 mandaty za wykroczenia drogowe, takie jak przekroczenie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa czy korzystanie z telefonu w trakcie jazdy.

Przez cały 2024 r. na drogach garnizonu służbę pełnili policjanci grupy Speed w radiowozach wyposażonych w wideorejestratory oraz nowoczesne mierniki prędkości, którzy skontrolowali 49611 pojazdów. Ujawnili ponad 45443 wykroczenia, z czego 37292 dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej prędkości, a 328 przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h.

I tak w ostatnich dniach, np. w Głodowie (gm. Pułtusk) funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego pułtuskiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej kierującego volkswagenem. 36-letni mieszkaniec powiatu nidzickiego pędził z prędkością 123 km/h, gdzie dopuszczana prędkość w obszarze zabudowanym to 50 km/h. Policjanci nałożyli na mężczyznę mandat w wysokości 2 500 złotych, a jego konto zasiliło 15 punktów karnych. Dodatkowo funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie elektronicznie dokument prawa jazdy na 3 miesiące.

20-letni mieszkaniec powiatu siedleckiego poruszał się osobowym mercedesem, mając na liczniku aż 138 km/h, w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Tak nieodpowiedzialne zachowanie za kierownicą stanowiło poważne zagrożenie dla życia i zdrowia zarówno samego kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. W związku z popełnionym wykroczeniem, mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 zł oraz 15 punktami karnymi. Policjanci zatrzymali również jego prawo jazdy.

Funkcjonariusze lipskiej drogówki zatrzymali w miejscowości Rzechów Kolonia. 26-letni kierujący fordem pędził z prędkością 111 km/h w obszarze zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. 31-letni kierujący mercedesem w poniedziałek w miejscowości Jawor Solecki również, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, miał na liczniku 102 km/h.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami obaj kierujący zostali ukarany mandatami w wysokości 1500 zł oraz otrzymali po 13 punktów karnych. Ponadto, zgodnie z obowiązującymi przepisami, policjanci zatrzymali im prawa jazdy na okres 3 miesięcy.

To tylko kilka przykładów. Pamiętaj! Każda prędkość powyżej dopuszczalnej, nawet o kilka kilometrów na godzinę, znacząco wydłuża drogę hamowania i zmniejsza czas reakcji. Apelujemy do kierowców o rozwagę i zdjęcie nogi z gazu, szczególnie w rejonach przejść dla pieszych, szkół, przedszkoli i osiedli mieszkaniowych.

Europejski Dzień Kontroli Prędkości to dobry moment, by każdy z nas - nie tylko kierowcy, ale wszyscy uczestnicy ruchu drogowego - zatrzymali się na chwilę i pomyśleli: czy warto się spieszyć kosztem bezpieczeństwa? Szczególnie przed zbliżającymi się świętami…

Zespół Prasowy KWP

Powrót na górę strony