Aktualności

Bezpieczeństwo pieszych jesienią

Data publikacji 27.09.2024

Jesień to trudny czas dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Szybko zapadający zmrok, opady deszczu czy mgła powodują, że widoczność na drodze jest ograniczona. Pieszy ubrany w ciemne ubrania, nie korzystający z elementów odblaskowych na nieoświetlonej drodze, jest dla kierowców praktycznie niewidoczny. Przypominamy najważniejsze przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych.

Nieoświetlone odcinki dróg, brak chodników lub pobocza poza obszarem zabudowanym, a także niewłaściwe korzystania z dróg przez pieszych sprawia, że co roku w całej Polsce dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Piesi często zapominają o swoim bezpieczeństwie wymuszając pierwszeństwo na pojazdach w ruchu i nie używając odblasków w miejscach, gdzie jest to wymagane. Niezależnie od pory roku, musicie pamiętać o własnym bezpieczeństwie.

Przypominamy najważniejsze przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym dotyczące ruchu pieszych:

Art. 11. 1.
Pieszy jest obowiązany korzystać z drogi dla pieszych lub drogi dla pieszych i rowerów, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

Art. 11. 2.
Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

Art. 11. 4a.
Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów.

Art. 13. 1.
Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych.

Art. 14.
Zabrania się:

1) wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów:
a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2) przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;
4) przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów;
5) chodzenia po torowisku;
6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
7) przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów od jezdni lub drogi dla rowerów, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
8) korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Należy przy tym podkreślić, że pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.

Przypominamy również, że w strefie zamieszkania oznaczonym znakiem D-40 pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem oraz osobą poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.

Znak D-40 - STREFA RUCHU

 

Pamiętajcie, że auta nie da się nagle zatrzymać w miejscu, a przy opadach deszczu droga hamowania znacznie się wydłuża. Po zmroku, na nieoświetlonej drodze, pieszy ubrany w ciemny strój, jest praktycznie niewidoczny dla kierowców. Pieszy, który używa elementów odblaskowych jest widoczny z odległości około 150 metrów. Pozwoli to kierowcy zahamować, a pieszemu uniknąć zderzenia i przeżyć. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze, które zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

st. asp. Agnieszka Dzik

Powrót na górę strony