Zadbaj o godne warunki życia zwierząt!
Psy i koty są blisko ludzi. Niektóre z nich mają szczęście trafić do domów, gdzie zawsze są miski z jedzeniem i wodą, a w przypadku choroby, opiekunowie zapewnią im pomoc lekarza weterynarii. Niestety, nie wszystkie zwierzęta mają tyle szczęścia…
Zwierzętom towarzyszą takie same emocje jak ludziom. Choć nie mówią, potrafią okazać radość, niezadowolenie lub lęk, ale przede wszystkim uczucia, jakimi obdarzają swojego opiekuna. Artykuł 1. Ustawy o ochronie zwierząt mówi, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.
Większość zwierząt domowych ma szczęście trafić do odpowiedzialnych opiekunów. Czworonogom nigdy nie brakuje jedzenia i mają stały dostęp do wody. W przypadku wystąpienia urazów lub chorób, opiekunowie zapewniają swoim pupilom pomoc lekarza weterynarii. Zwierzęta są traktowane z szacunkiem i jak członkowie rodziny.
Funkcjonariusze Policji, inspekcja weterynaryjna czy przedstawiciele organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, dobrze wiedzą, że nie wszystkie zwierzęta mają zapewnione odpowiednie warunki. W większości przypadków wystarczy wskazać opiekunom sposób poprawy dobrostanu. W niektórych przypadkach konieczne jest odebranie zwierzęcia, a to dla czworonoga dodatkowy stres.
Na zewnątrz robi się coraz chłodniej. Nadchodzi bardzo trudny czas dla zwierząt bezdomnych i tych, którym nie zapewniono odpowiednich warunków. Przypominamy, że posiadacz ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Podobnie jest ze zwierzętami hodowlanymi – one również muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki.
Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.
Przypominamy o obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie czyli nieuleczalnej chorobie zakaźnej. Wścieklizna jest śmiertelnie niebezpieczna dla ludzi i zwierząt. Obowiązkowi corocznych szczepień podlegają wszystkie psy, w tym szczenięta po ukończeniu 3 miesiąca życia (w ciągu 30 dni). Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc pamiętajcie o profilaktyce. W przypadku zachorowania zwierzęcia, opiekun ma obowiązek zapewnienia mu opieki weterynaryjnej.
Zapamiętajcie! Znęcanie się nad zwierzęciem to nie tylko bicie. To również utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku, porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, a także utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania - w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji.
Znęcanie się nad zwierzęciem jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Jeśli sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem, kara wzrasta do 5 lat.
st. asp. Agnieszka Dzik