Seniorze! Uważaj na oszustów!
Dzisiaj Ogólnopolski Dzień Seniorów. Zadbajmy o bezpieczeństwo osób starszych, którzy są zagrożeni atakami ze strony oszustów.
Zasada ograniczonego zaufania w kontaktach z nieznajomymi nie dotyczy tylko dzieci. W Ogólnopolski Dzień Seniorów usiądźcie ze swoimi starszymi rodzicami lub dziadkami i porozmawiajcie na temat bezpieczeństwa. Poproście seniorów, aby zachowali szczególną ostrożność i nie dali się oszukać.
Wytłumaczcie seniorom w jaki sposób działają sprawcy oraz jakie mogą być konsekwencje uwierzenia w historię o zagrożonych środkach na koncie lub wypadku drogowym. Część osób, które złożyły w sochaczewskiej komendzie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na ich szkodę, w przeszłości słyszała o oszustach działających metodą „na policjanta”, "na pracownika banku" czy „na wnuczka” i nie przypuszczali, że sami padną ich ofiarą.
Przekaż seniorowi rady sochaczewskich policjantów:
- nawet jeśli ktoś dopytuje, nie mów nikomu jaką sumą pieniędzy dysponujesz. Przestępcy i tak będą chcieli jak najwięcej.
- nigdy nie przekazuj pieniędzy, biżuterii i innych wartościowych przedmiotów osobom, których nie znasz.
- nigdy nie zostawiaj pieniędzy w bramach, koszach na śmieci lub innych miejscach wyznaczonych przez rozmówcę.
- jeżeli dzwoni do Ciebie osoba podająca się za członka rodziny lub znajomego i potrzebuje od Ciebie pieniędzy, rozłącz się. Odłóż słuchawkę, odczekaj chwilę i zadzwoń bezpośrednio do najbliższych, żeby to potwierdzić. Nie dzwoń z numeru na który dzwonili sprawcy.
- nie wypłacaj z banku dużych sum pieniędzy bez konsultacji z najbliższymi. Ty działasz pod presją czasu z nadzieją, że pomożesz osobie najbliższej lub uchronisz swoje środki przed utratą. Twoja rodzina może mieć inne spojrzenie na tą sytuację.
- jeśli ktoś próbował Cię oszukać lub padłeś ofiarą oszustów- natychmiast powiadom najbliższą jednostkę Policji.
Kolejny raz przypominamy!
Policja nigdy nie informuje osób postronnych o podejmowanych działaniach, a szczególnie o tajnych akcjach. Nigdy nie odbierają i nie przekazują pieniędzy. Jeśli senior odbierze telefon i jego rozmówca będzie przedstawiał się jako funkcjonariusz lub inny pracownik instytucji i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania pieniędzy lub, niech zakończy połaczenie i skontaktuje się z najbliższą jednostką Policji.
st. asp. Agnieszka Dzik