Aktualności

O bezpieczeństwie seniorów i kampanii "Dzieciństwo bez przemocy"

Data publikacji 19.11.2024

Wczoraj w Sochaczewskim Centrum Kultury policjantka spotkała się z seniorami. Oprócz bezpieczeństwa osób starszych, policjantka mówiła również o kampanii "Dzieciństwo bez przemocy" i jej założeniach.

Policjantka Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie wzięła udział w spotkaniu z seniorami, którego głównym celem było podniesienie świadomości na temat bezpieczeństwa osób starszych. Spotkanie odbyło się w Sochaczewskim Centrum Kultury w ramach Sochaczewskiego Tygodnia Seniora.

Podczas spotkania policjantka zwróciła uwagę na najważniejsze zagrożenia, z jakimi mogą spotkać się osoby starsze. Omówiła popularne metody działania oszustów, takie jak oszustwa na “wnuczka”, “policjanta” czy “pracownika banku” i przestrzegała przed "super ofertami". Seniorzy dowiedzieli się, jak rozpoznać podejrzane sytuacje, jak reagować w przypadku próby wyłudzenia pieniędzy oraz na jakie elementy szczególnie zwracać uwagę podczas kontaktu z obcymi osobami. Funkcjonariuszka przypomniała także o zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu i bankowości elektronicznej. Musimy pamiętać, że jesień życia nie oznacza wykluczenia cyfrowego.

Policjantka odniosła się również do właściwego zabezpieczenia domów i mieszkań seniorów. Poruszono również temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Seniorzy dowiedzieli się co mówią przepisy na temat elementów odblaskowych i jakie korzyści płyną z noszenia odblasków. Ponieważ wielu seniorów porusza się rowerem, funkacjonariuszka przypomniała w co musi być wyposażony rower.

Kolejnym istotnym tematem poruszonym podczas spotkania była kwestia przemocy wobec dzieci. Funkcjonariuszka opowiedziała o kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” do której dołączyła również Komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie. Głównym celem akcji jest m.in. zwiększenie wrażliwości i uwagi społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci oraz wspieranie w reagowaniu na przemoc wobec najmłodszych. Policjantka tłumaczyła zebranym, że przemoc, zarówno fizyczna, psychiczna, rówieśnicza, musi spotkać się ze zdecydowaną reakcją. Prosiła seniorów, którzy często opiekują się wnukami pod nieobecność rodziców, aby reagowali w przypadku podejrzenia krzywdzenia najmłodszych.

st. asp. Agnieszka Dzik

Powrót na górę strony