Inwestycje w kryptowaluty, akcje i metale szlachetne? Zachowaj szczególną ostrożność!
Inwestowanie w kryptowaluty, akcje dużych koncernów czy metale szlachetne może wydawać się atrakcyjną okazją do szybkiego zarobku. Jednak zamiast szybkiego zysku, wiele osób traci swoje oszczędności. Przestępcy wykorzystują wizję łatwych pieniędzy, aby wyłudzić środki od nieświadomych osób zainteresowanych szybkim zyskiem.
Oszuści dzwonią również do mieszkańców powiatu sochaczewskiego i podają się za przedstawicieli domów maklerskich. Przestępcy nakłaniają do inwestowania w kryptowaluty, akcje lub złoto, obiecując ponadprzeciętne zyski w krótkim czasie. Rozmówcy często posługują się specjalistycznym językiem finansowym, aby sprawiać wrażenie profesjonalistów. Po nawiązaniu kontaktu zachęcają do założenia konta na rzekomej platformie inwestycyjnej i instalacji dodatkowego oprogramowania, które ma „ułatwić współpracę”. To oprogramowanie w rzeczywistości umożliwia przestępcom zdalny dostęp do urządzenia ofiary, w tym do konta bankowego, co stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa finansowego.
Jak sprawdzić, czy dom maklerski jest legalny? Przed podjęciem decyzji o inwestycji zgromadzonych środków należy upewnić się, że dom maklerski posiada licencję wydaną przez KNF czyli Komisję Nadzoru Finansowego. Możesz to sprawdzić wchodząc na stronę www.knf.gov.pl i wprowadzając nazwę domu maklerskiego, aby sprawdzić, czy znajduje się na liście podmiotów z licencją. Koniecznie sprawdź czy firma nie figuruje na liście ostrzeżeń publicznych KNF, co oznacza, że jej działalność mogła zostać zakwestionowana przez organy nadzoru.
Sochaczewscy policjanci przypominają!
- Oszuści oferują pewne i bardzo wysokie zyski z minimalnym ryzykiem. Każda tego typu obietnica powinna budzić podejrzenia, ponieważ każda inwestycja wiąże się z ryzykiem strat.
- Przestępcy próbują wywołać presję na rozmówcy, twierdząc, że oferta jest ograniczona czasowo. W rzeczywistości zależy im na tym, aby ofiara podjęła decyzję pod wpływem emocji i bez zastanowienia.
- Przestępcy namawiają za zainstalowanie oprogramowania, które ma „ułatwić współpracę”. W rzeczywistości jest to oprogramowanie umożliwiające zdalny dostęp do urządzenia na którym zostało zainstalowanie. Oszuści mogą przejąć kontrolę nad komputerem lub telefonem, uzyskując dostęp do poufnych danych, takich jak hasła i dane logowania do kont bankowych. Przypominamy również, że banki mają swoje aplikacje i nie korzystają z oprogramowania zewnętrznego, a zwłaszcza z takiego, które umożliwia zdalny dostęp do urządzenia na którym je zainstalowano.
Jak się chronić przed oszustwami? Przede wszystkim rozwaga!
- Zachowaj ostrożność jeśli ktoś namawia Cię do inwestycji przez telefon. Zawsze zweryfikuj tożsamość rozmówcy i sprawdź wiarygodność firmy.
- Nie instaluj oprogramowania zdalnego dostępu. Żadna legalnie działająca instytucja finansowa nie prosi o instalowanie takich aplikacji.
- Sprawdzaj licencje Krajowej Komisji Finansowej. Upewnij się, że firma inwestycyjna jest zarejestrowana w KNF i działa legalnie. Jeśli jakaś oferta wyjątkowo cię zainteresuje lub coś wzbudza twoje podejrzenia, skontaktuj się z niezależnym doradcą finansowym.
- Nie przekazuj danych osobowych i danych logowania do kont bankowych, ani innych poufnych informacji osobom, których nie znasz.
Jeśli jednak zostałeś oszukany, natychmiast zgłoś się do najbliższej jednostki Policji. Skontaktuj się ze swoim bankiem, aby zabezpieczyć konto. Powiadom również Komisję Nadzoru Finansowego o podejrzanej firmie.
Zapamiętaj!
Zawsze dokładnie sprawdzaj każdą ofertę inwestycyjną. Zachowaj ostrożność i nie daj się oszukać wizją szybkich, łatwych, a przede wszystkim dużych pieniędzy!
st. asp. Agnieszka Dzik