Wspólne działania sochaczewskich policjantów i Straży Ochrony Kolei
Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie i Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Warszawie przeprowadzili wczoraj (11.12) wspólne działania, których celem była poprawa bezpieczeństwa w rejonie przejazdów kolejowych. Niestety, niektórzy kierowcy nadal lekceważą obowiązujące przepisy i wjeżdżają na tory pomimo migającego czerwonego światła.
Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie i Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Warszawie przeprowadzili wczoraj wspólne działania dla poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Stanowczo reagowali na wszystkie przypadki lekceważenia obowiązujących przepisów, które mogą prowadzić do zdarzeń z udziałem pociągów, a w konsekwencji do zagrożenia życia i zdrowia wielu osób. Do działań wykorzystano Mobilne Centrum Monitoringu Straży Ochrony Kolei.
Głównym przewinieniem kierowców było wjeżdżanie na przejazd kolejowy pomimo migającego czerwonego światła. Policjanci i funkcjonariusze SOK nałożyli na sprawców wykroczeń mandaty karne. Sporządzono również cztery notatki do wniosku o ukaranie wobec osób, które kierowały pojazdem pomimo braku wymaganych uprawnień lub odmówiły przyjęcia mandatu karnego.
Jak groźne mogą być skutki łamania przepisów, wiele osób widziało na nagraniu zarejestrowanym przez kamery na przejeździe w Nowej Suchej. Pod koniec listopada, kierowca pojazdu ciężarowego wjechał na przejazd kolejowy pomimo naprzemiennie migającego czerwonego światła. Rogatki opuściły się i krótko po tym pociąg uderzył w pojazd stojący na torach, którym podróżowało ponad 120 osób. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń zagrażających życiu i zdrowiu. Kierowca ciężarówki będzie odpowiadał za sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym.
Apelujemy do kierowców o odpowiedzialne zachowanie w rejonie przejazdów kolejowych. Nawet gdy zapory są podniesione, ale nadal miga czerwone światło, kierowcy nie mogą wjeżdżać na przejazd. Niedopuszczalne jest wjeżdżanie na przejazd kolejowy w przypadku, gdy zapory zaczęły się opuszczać lub nie do końca zostały podniesione! W przypadku zagrożenia na przejeździe, na krzyżu św. Andrzeja lub napędzie rogatki znajdziecie żółtą naklejkę z numerem identyfikacyjnym przejazdu i numery alarmowe.
st. asp. Agnieszka Dzik