Aktualności

Uroczysta zbiórka z okazji 100. rocznicy powołania Policji Kobiecej w Polsce

Wczoraj w Komendzie Powiatowej Policji w Sochaczewie odbyła się uroczysta zbiórka upamiętniająca setną rocznicę powołania policji kobiecej w Polsce. Było to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego oddano hołd policyjnym pionierkom, których determinacja i poświęcenie utorowały drogę kolejnym pokoleniom funkcjonariuszek.

Wczoraj (26. 02) w Komendzie Powiatowej Policji w Sochaczewie obyła się uroczysta zbiórka z okazji 100 lat kobiet w polskiej Policji. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Komendantowi Powiatowemu Policji w Sochaczewie, insp. Michałowi Safjańskiemu przez dowódcę uroczystości – podkom. Rafała Wróbla.

Swoją obecnością podczas uroczystości zaszczyciła nas delegacja Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą, w tym cztery uczennice klas policyjnych - Wiktoria Koronowska, Natalia Rychter, Kinga Chludzińska i Diana Romaniuk, które wystąpiły w mundurach wzorowanych na umundurowaniu przedwojennych policjantek. Obecność gości podkreśliła, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o pierwszych kobietach w polskiej Policji oraz przekazywanie wiedzy o przedwojennych funkcjonariuszkach kolejnym pokoleniom. W uroczystej zbiórce wzięły również udział Renata Kozakiewicz – dyrektor szkoły oraz opiekun grupy Agnieszka Bakowska – Krucz.

W dalszej części uroczystości głos zabrał Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie insp. Michał Safjański, który przypomniał historię powstania policji kobiecej w Polsce i główne zadania przedwojennych funkcjonariuszek, które słynęły ze skutecznego zwalczania sutenerstwa, prostytucji, a przede wszystkim handlu kobietami i dziećmi. Komendant podkreślił również, jak ważną postacią była Stanisława Filipina Paleolog – „ funkcjonariuszka, żołnierz Armii Krajowej, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Jej postawa i poświęcenie powinny być wzorem nie tylko dla kobiet, ale dla każdego z funkcjonariuszy”.

Po wystąpieniu Komendanta zgromadzeni mieli okazję obejrzeć portret filmowy Stanisławy Filipiny Paleolog. Film pochodził ze zbiorów Instytutu im. Adama Mickiewicza. Po projekcji, głos zabrała Naczelnik Wydziału Prewencji, podkom. Katarzyna Sznajder, która przybliżyła sylwetkę Paleolog oraz jej zasługi dla rozwoju Policji Kobiecej w Polsce.

Dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum Cyfrowego, po zakończeniu uroczystej zbiórki, każdy z uczestników miał okazję obejrzeć zdjęcia przedstawiające przedwojenne funkcjonariuszki podczas służby.

Obchody setnej rocznicy powołania policji kobiecej były nie tylko okazją do przypomnienia historii, ale także do refleksji nad rolą kobiet w strukturach policyjnych. Dzięki determinacji i poświęceniu pierwszych policjantek możliwe stało się budowanie nowoczesnej formacji, w której kobiety pełnią dziś funkcje na wszystkich szczeblach służbowych. Pamięć o policyjnych pionierkach , jest nie tylko naszym obowiązkiem, ale i wyrazem szacunku dla ich dokonań.

st. asp. Agnieszka Dzik

  • Uczennice i policjanci siedzą na krzesłach
  • Policjantka przy mównicy
  • Policjanci ze sztandarem
  • Policjantki, dziewczęta i nauczycielki
Powrót na górę strony