Aktualności

85. rocznica zbrodni katyńskiej. Sochaczewscy policjanci oddali hołd ofiarom

Policjanci z Sochaczewa oddali hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. Przed Pomnikiem Pamięci i Tablicą Pamiątkową upamiętniono tych, którzy zginęli tylko dlatego, że do końca byli wierni Ojczyźnie. Ich ofiara nie zostanie zapomniana.

Zbrodnia katyńska to jedno z najbardziej bolesnych wydarzeń w historii Polski, które przez dekady było przedmiotem manipulacji i kłamstw ze strony władz Związku Radzieckiego. Wiosną 1940 roku, na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR, w tym Józefa Stalina, sowiecka policja polityczna NKWD dokonała masowych egzekucji na blisko 22 tysiącach obywateli polskich – oficerach Wojska Polskiego, przedstawicielach inteligencji, urzędnikach, duchownych, a także funkcjonariuszach Policji Państwowej.

Policjanci Państwowi byli odpowiedzialni za bezpieczeństwo wewnętrzne kraju, zwalczanie przestępczości i ochronę porządku publicznego. Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku wielu z nich dostało się do sowieckiej niewoli. Osadzano ich w obozach w Ostaszkowie, Starobielsku i Kozielsku. Funkcjonariusze II RP trafiali głównie do Ostaszkowa, skąd wywożono ich etapami do Kalinina, gdzie zostali brutalnie zamordowani strzałem w tył głowy. Ich ciała pochowano w masowych grobach w pobliskim lesie w Miednoje, który stał się katyńskim cmentarzem polskich policjantów – miejscem pamięci o tysiącach ludzi, którzy zginęli tylko dlatego, że byli wierni Ojczyźnie. Przez dziesięciolecia ZSRR zaprzeczał odpowiedzialności za te zbrodnie, obarczając winą Niemców. Dopiero w 1990 roku władze radzieckie oficjalnie przyznały, że za mordy odpowiadało NKWD.

Zbrodnia katyńska uznawana jest za ludobójstwo, a los zamordowanych to symbol ofiary, jaką Polska poniosła w imię wolności i niepodległości.

Pielęgnując pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej, dzisiaj (14.04) przed Pomnikiem Pamięci przy Al. 600-lecia, którego integralną częścią jest urna z ziemią z cmentarzy w Miednoje, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie złożyli kwiaty i zapalili znicz.

Następnie, przed Tablicą Pamięci umieszczoną na frontonie sochaczewskiej jednostki Policji, oddali hołd zamordowanym policjantom państwowym – synom ziemi sochaczewskiej i tym, których potrzeba służby skierowała do Sochaczewa.

st. asp. Agnieszka Dzik

Powrót na górę strony