Wpływ leków na zdolność prowadzenia pojazdów
W środę (16.07) policjanci przeprowadzili na terenie powiatu sochaczewskiego działania pn. Narkotyki – lokalnie. Choć większość kierowców wie, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków jest zabronione, wielu zapomina, że niektóre leki mogą działać podobnie do substancji odurzających.
Powszechnie wiadomo, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu i narkotyków jest zabronione. Środki uspokajające, nasenne, przeciwlękowe, przeciwpadaczkowe czy przeciwalergiczne mogą znacząco wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów poprzez zaburzenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, senność czy pogorszenie koordynacji ruchowej.
Zwróćcie uwagę na leki, jakie przyjmujecie. Czytajcie uważnie ulotki, ponieważ będzie tam zawarta informacja czy lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie jest przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat pozbawienia wolności.
W kwestii odpowiedzialności karnej nie ma znaczenia, że środek został przepisany przez lekarza. Dla własnego bezpieczeństwa i innych użytkowników ruchu drogowego każda osoba przyjmująca leki powinna zapoznać się z dołączoną ulotką.
st. asp. Agnieszka Dzik