Aktualności

Pion prewencji mazowieckiego garnizonu Policji - podsumowanie 2025 roku

Data publikacji 13.01.2026

Rok 2025 obfitował w liczne wyzwania dla funkcjonariuszy pionu prewencji garnizonu mazowieckiego. W tym czasie mazowieccy policjanci zrealizowali ponad 321 tysięcy interwencji, blisko 312 tysięcy służb patrolowych, zabezpieczyli 359 imprez masowych i przeprowadzili 6 867 konwojów – a to tylko część ogromnego wysiłku, który przełożył się na realnie odczuwalną poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza.

W 2025 roku na terenie garnizonu mazowieckiego więcej policjantów zostało skierowanych do służby patrolowej i obchodowej. Zrealizowano 312 142 służb, to jest o 985 więcej niż w 2024 roku, co świadczy o podjęciu realnych działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa wśród społeczeństwa. Również dzielnicowi więcej niż w ubiegłym roku, bo przez 77,4% całego czasu służby, pełnili służbę obchodową w swoich rejonach służbowych.*

Na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa naniesiono w roku ubiegłym 37 584 zgłoszenia, z których 18 293 zostało potwierdzonych, co stanowi 48,67% wszystkich rzeczywistych zgłoszeń. Najczęściej zgłaszano: przekroczenie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie oraz spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym.

W zakresie przeciwdziałania przemocy domowej zaobserwowano znaczny wzrost liczby stosowanych środków izolacji sprawców przemocy domowej. W 2025 roku w 1754 przypadkach zastosowano przynajmniej jeden środek izolacji sprawcy przemocy domowej w postaci nakazu i zakazu, zakazu zbliżania, zakazu kontaktowania lub zakazu wstępu. Było to o 435 przypadków więcej niż w roku 2024 i aż o 956 zdarzeń więcej względem roku 2023.

Garnizon mazowiecki dysponuje ilością 34 psów służbowych w służbie prewencyjnej o specjalizacji patrolowo - tropiącej (20 psów), tropiącej (3 psy), do wyszukiwania zapachów narkotyków (7 psów), do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych (3 psy) oraz do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich na lądzie (1 pies), a także 1 psem kategorii bojowej na stanie Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Radomiu.  W 2025 roku zakupiono łącznie 8 psów, z czego 6 kategorii patrolowo - tropiącej, 1 do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich oraz 1 do wyszukiwania zapachów narkotyków. W stosunku do roku ubiegłego, stanowi to 100% więcej zakupionych zwierząt, dzięki którym wiele policyjnych działań pościgowych i poszukiwawczych, związanych ze służbą prewencyjną i kryminalną, zakończyło się sukcesem.

Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu we współpracy z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie zorganizował kurs specjalistyczny dla instruktorów w zakresie posługiwania się przedmiotami przeznaczonymi do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej. Przedmiotowy kurs odbył się Komendzie Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu oraz Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu. W wyniku ukończonego kursu garnizon mazowiecki pozyskał 13 nowych instruktorów.

W roku 2025 z inicjatywy KWP zs. w Radomiu powstało kilka kampanii edukacyjno – informacyjnych na rzecz poprawy bezpieczeństwa młodzieży oraz osób dorosłych. Ważniejsze akcje informacyjne minionego roku to: ,,Bezpieczne wakacje 2025”, „Paragraf” oraz „Bezpieczne Ferie 2025”, podczas których zrealizowano blisko 1000 spotkań w których brało udział  ponad 30 000 uczestników.

W garnizonie mazowieckim łącznie przeprowadzono 108 debat społecznych, z czego 53 było debatami inicjującymi a 55 to debaty ewaluacyjne. Debaty niezmiennie pozostają jedną z najważniejszych form uspołecznienia działań Policji. Są szczególną formą komunikowania się Policji ze społeczeństwem oraz służą diagnozowaniu realnych problemów i zagrożeń, które są najbardziej dotkliwe dla społeczności lokalnych. W konsekwencji pozwalają planować działania Policji, dostosowane do rzeczywistych potrzeb społecznych.

Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu kontynuując rozpoczęty w 2024 roku „Plan działań profilaktyczno – edukacyjnych, podmiotów wchodzących w skład koalicji na rzecz poprawy bezpieczeństwa młodzieży oraz osób dorosłych w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom na terenie miasta i gminy Żuromin”, kontynuował swoje działania mające na celu przeciwdziałanie uzależnieniom, a w nim konkurs na spot filmowy, którego organizatorem była Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu wraz z Komendą Powiatową Policji w Żurominie. W konkursie udział wzięło łącznie 17 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu miasta i gminy Żuromin. Uwieńczeniem przedsięwzięcia była gala finałowa. W 2025 roku podpisano porozumienie między  Komendą Wojewódzką Policji zs. w Radomiu a Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej, deklarujące współpracę w zakresie szkoleń, podczas których przeszkolono 60 funkcjonariuszy w zakresie udzielania pomocy osobom uzależnionym od alkoholu, narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych. Porozumienie również dotyczyło przeprowadzenia kampanii społecznej pn. „Jestem sobą. Wiem jak korzystać z wolności. Wybieram życie wolne od narkotyków, alkoholu i przemocy”, adresowanej do dzieci i młodzieży oraz rodziców i nauczycieli, a w ramach niego m.in. konkursu plastycznego. W konkursie udział wzięło łącznie 225 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu garnizonu mazowieckiego.

W 2025 roku powstała monografia Hejt i mowa nienawiści w szkole – diagnoza, przeciwdziałanie i wsparcie. Powyższa publikacja  zawiera wyniki badań przeprowadzonych wśród uczniów, nauczycieli oraz dyrektorów placówek oświatowych na terenie garnizonu mazowieckiego, które były jednym z działań zrealizowanych w ramach Kampanii edukacyjno – informacyjnej pn. „Nie hejtuję – reaguję”. Kampania została opracowana i wdrożona przez Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu w zakresie przeciwdziałania mowie nienawiści na terenie garnizonu mazowieckiego przez 28 komend miejskich i powiatowych.

Projekt „Bezpieczeństwo w Sieci – My to rozumiemy”, opracowany przez Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu, zwyciężył w krajowych eliminacji do European Crime Prevention Award. Został on zaprezentowany przez przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu podczas międzynarodowej konferencji EUCPN w Kopenhadze, gdzie 19 krajów członkowskich Unii Europejskiej zaprezentowało swoje najlepsze praktyki w zakresie prewencji kryminalnej. Inicjatywa, doceniona za innowacyjne podejście do edukacji dzieci i młodzieży w zakresie cyberbezpieczeństwa, potwierdziła wysoki poziom działań profilaktycznych mazowieckiej Policji i została oceniona jako modelowy przykład lokalnej praktyki o dużym potencjale adaptacyjnym w innych krajach Unii Europejskiej.

W 2025 roku Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu rozpoczął realizację kampanii społecznej, zainaugurowanej konferencją w Centrum Organizacji Pozarządowych w Radomiu pn. „Bezpieczni w każdym wymiarze”. Wydarzenie zainaugurowało cykl działań profilaktycznych, które będą realizowane na terenie całego garnizonu mazowieckiego do kwietnia 2026 roku. Celem kampanii jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób starszych poprzez zwiększenie ich świadomości o występujących zagrożeniach, wykształcenie właściwych postaw i nawyków sprzyjających unikaniu sytuacji ryzykowanych oraz wzmocnienie współpracy seniorów z Policją i instytucjami wspierającymi.

Rok 2025 to również kontynuacja prac w międzynarodowym projekcie „KOBAN” wzmacniającego współpracę Policji ze społeczeństwem przy użyciu nowoczesnych form komunikacji w tym sztucznej inteligencji. W ubiegłym roku zakończono prace nad pilotażami, które będą wdrażane w bieżącym 2026 roku.

W 2025 roku policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Radomiu 52 razy prowadzili różnego rodzaju działania. Brali udział w podoperacjach kontrterrorystycznych, prowadzili działania bojowe realizacyjne, wspierali działania ochronne czy prowadzili działania bojowe minersko-pirotechniczne.

Na przełomie marca i kwietnia 2025 roku funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Radomiu przeprowadzili szkolenie „Kobieta bezpieczna” z zakresu samoobrony dedykowane dla pracownic cywilnych KWP zs. w Radomiu.

W czerwcu 2025 r. miały miejsce ćwiczenia zorganizowane przez SPKP w Radomiu wspólnie ze Sztabem KWP zs. w Radomiu mające na celu podnoszenie kwalifikacji z zakresu prowadzenia działań ratunkowych i bojowych na obiektach infrastruktury kolejowej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu i środków oraz ratownictwa CBRN przez jednostki PSP. Przedsięwzięcie realizowanie było w warunkach możliwie jak najbardziej zbliżonych do realnych, umożliwiając doskonalenie przyjętych procedur w zakresie postępowania w sytuacjach kryzysowych w ramach prowadzonych działań antyterrorystycznych na miejscu zdarzenia o charakterze terrorystycznym.

Pod koniec listopada 2025 r. odbyły się ćwiczenia zorganizowane przez JW 2305 GROM wspólnie z SPKP w Radomiu na obiektach ORLEN w Płocku.  Miały one na celu podnoszenie kwalifikacji z zakresu prowadzenia operacji kontrterrorystycznych  na obiektach infrastruktury krytycznej przy zagrożeniach CBRN. Przedsięwzięcie umożliwiało doskonalenie przyjętych procedur w zakresie postępowania w sytuacjach kryzysowych w ramach prowadzonych działań na miejscu zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Ponadto przećwiczony został system dowodzenia zaangażowanymi służbami  zmierzających do uwolnienia zakładników  i zneutralizowania zagrożenia. Celem nadrzędnym prowadzonych ćwiczeń było przećwiczenie systemu dowodzenia zaangażowanymi służbami z zachowaniem nadrzędności przypisanych zadań w aktach prawnych oraz współdziałanie w zakresie swoich kompetencji, przy realizacji działań zmierzających do uwolnienia zakładników, pomocy rannym, zatrzymaniu niebezpiecznych przestępców i neutralizacji zagrożenia CBRN.

Rok 2025 był rokiem wyjątkowym dla historii Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Radomiu. Bowiem na ten rok przypadł jubileusz 25-lecia istnienia Pododdziału.

W 2025 roku w garnizonie mazowieckim zrealizowano 6867 konwojów osób, w tym 4701 konwojów osób pozbawionych wolności na zarządzenie sądu oraz 2166 konwojów osób pozbawionych wolności na zarządzenie prokuratora. Podczas realizacji zadań konwojowych funkcjonariusze przejechali ponad 620 000 kilometrów. Zrealizowano ogółem 16 570 doprowadzeń, w tym 7 826 doprowadzeń w celu wytrzeźwienia i 3 073 doprowadzeń nakazowych (prokuratura, sąd, ZK i inne). Ponadto w garnizonie mazowieckim umieszczono w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych lub doprowadzanych 14 404 osoby, w tym 6 604 osoby podejrzane o przestępstwa, 246 osób w związku z popełnieniem wykroczenia, 1 797 osób na polecenie sądu lub prokuratora, 1 978 osób zatrzymanych prewencyjnie, 2 515 osób w celu wytrzeźwienia, 1 061 cudzoziemców, w tym 125 w celu wydalenia, 1 139 osób umieszczonych w ramach przerwy w konwoju lub doprowadzeniu oraz 2 nieletnich.

W Wydziale Postępowań Administracyjnych w 2025 roku przeprowadzono łącznie 6 858 postępowania administracyjne, w tym: 4 454 dotyczące posiadania pozwolenia na broń, 1 731 w sprawach dopuszczenia do posiadania broni, 603 w sprawach uprawnień pracowników ochrony, 28 w sprawach detektywów, 40 dotyczących opiniowania podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia oraz w zakresie obrotu specjalnego, a także 2 postępowania w sprawach Europejskiej Karty Broni Palnej.

W 2025 roku policjanci z garnizonu mazowieckiego zrealizowali 321 303 interwencji. W porównaniu do 2024 roku jest to wzrost o 12 147.

W 2025 roku na terenie garnizonu mazowieckiego odbyło się 359 imprez masowych, w tym 22 podwyższonego ryzyka. Wykonano 703 patrole zabezpieczające przejazdy uczestników imprez masowych. Do realizacji wyżej wymienionych przedsięwzięć zaangażowanych zostało 20 682 policjantów.

W związku z ekscesami wywołanymi przez kibiców piłki nożnej, wystosowano do regionalnych związków piłki nożnej oraz Głównego Sztabu Policji KGP 42 wystąpienia, z czego 18 dotyczyło wydarzeń związanych z imprezami sportowymi niebędącymi imprezami masowymi. Policjanci zabezpieczyli 222 zgromadzenia, do których zaangażowano 2 456 funkcjonariuszy.

Przy wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych w 2025 roku zrealizowano łącznie 353 operacje. W ramach prowadzonych działań wykonano: 5 operacji treningowych, 0 operacji rozpoznawczych, 87 operacji poszukiwawczo-ratowniczych, 4 operacje patrolowo-prewencyjne, 21 operacji zakwalifikowanych jako inne (m.in.  promowanie zawodu Policjanta, festyny), 200 operacji realizowanych na potrzeby Ruchu Drogowego, 2 operacje dokumentowania miejsca zdarzenia oraz 25 lotów operacyjnych. W trakcie działań poszukiwawczo-ratowniczych z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych udało się odnaleźć łącznie siedem osób zaginionych. Łączny czas nalotu BSP powietrznych w 2025 roku wyniósł 65 300 minut.

Zespół posiada na swoim wyposażeniu również mobilny system monitoringu iCam Mobile, który w 2025 roku był wykorzystywany do: 6 działań patrolowo-prewencyjnych, 17 działań zakwalifikowanych m.in. promowanie zawodu Policjanta, imprezy masowe, 134 działań realizowanych na potrzeby Ruchu Drogowego oraz 4 działania o charakterze operacyjnym.

W trakcie 54 szkoleń przeszkolono łącznie 1 285 żołnierzy Sił Zbrojnych RP z zagadnień dotyczących: użycia środków przymusu bezpośredniego, użycia broni palnej oraz broni gładkolufowej. Żołnierze zapoznali się z procedurami poprzedzającymi użycie broni palnej oraz poznali przepisy dotyczące odpowiedzialności karnej za przekroczenie uprawnień. Ponadto, zgłębili wiedzę na temat procedur walki z tłumem. W przedsięwzięcia zaangażowanych było 58 policjantów OPP w Płocku i Radomiu oraz SPPP.

Pion prewencji garnizonu mazowieckiego Policji to także policjanci Oddziałów Prewencji Policji oraz Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji. W 2025 roku do służby patrolowej skierowano 70 040 razy policjantów OPP i SPPP. Policjanci ci także zabezpieczali przejazdy uczestników na imprezy masowe, a także pełnili służbę przy zachodniej granicy (132 policjantów).

W Grupie Antykonfliktowej garnizonu mazowieckiego obecnie znajduję się 93 funkcjonariuszy, którzy aktywnie uczestniczyli w działaniach policyjnych podczas zabezpieczeń zgromadzeń i protestów czy rozgrywek piłkarskich. W 2025 roku Zespoły Antykonfliktowe powoływano 40 razy.

 

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

* Dane Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu

Powrót na górę strony