Sochaczewska drogówka i "Dzień Odblasków"
Z okazji "Dnia Odblasków" policjanci z sochaczewskiej drogówki przeprowadzili działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego.
Nawet dzieci wiedzą, że odblaski ratują życie. Pieszy poruszający się po zmroku, ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować, a pieszemu przeżyć. Dotychczasowe przepisy nakładały obowiązek noszenia odblasków na osoby do 15 roku życia. Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Akcja „Dzień odblasków” przeprowadzona przez sochaczewską drogówkę, ma na celu uwrażliwienie niechronionych uczestników ruchu drogowego na kwestię używania odblasków. Policjanci podczas spotkania z pieszymi i innymi niechronionymi uczestnikami dróg, rozdawali odblaski i przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym.