Aktualności

Trudne warunki na drodze. Pamiętaj o dokładnym odśnieżeniu pojazdu.

Data publikacji 01.12.2016

Zima to czas, który oprócz pięknych widoków, przynosi ze sobą mróz, śnieg, lód i trudne warunki na drodze. Jest to również czas, który weryfikuje naszą technikę jazdy. Ubity śnieg i lód na jezdni może spowodować wystąpienie niekontrolowanego poślizgu. Rozwaga, dostosowanie prędkości do warunków na drodze, dokładne oczyszczenie pojazdu ze szronu, śniegu i lodu z pewnością pozwoli nam na bezpieczne dotarcie do celu.

Letnie dywaniki samochodowe wymieńmy na gumowe, ponieważ woda nie dostanie się na wykładzinę podłogi i auto nie będzie zaparowane.  Warto mieć ze sobą w podróży dobrą skrobaczkę do szyb oraz szczotkę do odśnieżania auta. Brak płynu w spryskiwaczach również może bardzo utrudnić nam drogę, a przede wszystkim wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Musimy pamiętać o tym, by letni płyn do spryskiwaczy był wymieniony na zimowy.

Policjanci z sochaczewskiej drogówki przypominają, że poruszanie się samochodem całkowicie lub częściowo nieodśnieżonym jest niebezpieczne. Sypiący się z dachu samochodu śnieg, czy też spadające fragmenty lodu mogą stanowić poważne zagrożenie na drodze. Osoba jadąca za samochodem dostawczym, widząc lecącą w swoją stronę bryłę lodu, prawdopodobnie będzie chciała uniknąć uderzenia w szybę lub maskę. Gwałtowny manewr na drodze może skończyć się wpadnięciem w poślizg i poważnymi konsekwencjami.

 Kierowca przed wyruszeniem w trasę ma też obowiązek całkowitego oczyszczenia wszystkich szyb.

Bardzo ważne jest również ogumienie pojazdu.  Mimo iż w Polsce nie ma  takiego obowiązku, sochaczewscy policjanci polecają zmianę opon na zimowe, które będą lepiej się zachowywać na drodze w trudnych warunkach. Opony zimowe lepiej sprawdzają się w niskich temperaturach i zapewniają lepszą przyczepność na ośnieżonej drodze. Pamiętajmy również by na bieżąco sprawdzać stan bieżnika.

 

 

 

Foto: KWP z/s w Radomiu.

Powrót na górę strony